Opublikowano Dodaj komentarz

Janówka – indeksy chrztów z lat 1681-1691

Cofamy się coraz głębiej w genealogiczną przeszłość regionu. Jedną z lepiej udokumentowanych metrykaliami parafią jest Janówka. Dziś w wyszukiwarce Geneo publikujemy ponad 660 indeksów chrztów z lat 1681-1691. W tym czasie proboszczem parafii janowickiej był ks. Jan Franciszek Sucharzewski i to on spisał większość metryk. W krótkich okresach nieobecności metryki spisywali ojcowie dominikanie z Krasnegoboru.

Księga bardzo ciekawa. O ewolucji nazwisk XVII wiecznych chłopów pisaliśmy już w poprzednim wpisie na ten temat. Jeśli chodzi o zasięg geograficzny wpisów, to prócz wsi leżących na obszarze współczesnej parafii Janówka, na plebanię przybywali mieszkańcy przygranicznych regionów Prus oraz zachodnich rubieży parafii Augustowskiej (wsie Żarnowo, Biernatki, Turówka i sam Augustów). Prócz tego w księdze znajdziemy mieszkańców osad rudników i smolarzy. Niektóre z tych osad rozwinęły się przetrwały do dziś, choć ich charakter zmienił się, inne zupełnie zniknęły z map. Są to:

Ruda Szczebra (najstarsza wzmianka z 1682 roku):

Piec smolny Długie (zapis z 1683 roku):

Babiniec (z 1683 roku):

Ruda Bryzgiel (chrzest Mikołaja Bryzgielczyka z 1683 roku):

Ruda Płociczno (wzmianka z 1687 roku):

Warto też zwrócić uwagę na ciekawe osoby pojawiające się w metrykach. Z najstarszego wpisu dotyczącego mieszkańców Raczek z 1683 roku dowiadujemy się, że chrzestnymi dziecięcia byli szlachetny Hieronim Franciszek Żebrowski, służący wielmożnego Jerzego Mosalskiego, Starosty Augustowskiego oraz Dorota Skowrońska, z Raczek.

W kilku metrykach jako chrzestny zapisany jest szlachetny Szymon Kurowicz, Instygator (Prokurator) Wielkiego Księstwa Litewskiego, który zasłynął skuteczną mową oskarżycielską w procesie Kazimierza Łyszczyńskiego, za napisanie traktatu De non existentia Dei (O nieistnieniu Boga). Skuteczną na tyle, że Łyszczyńskiego skazano na karę śmierci przez ścięcie.

Możemy też poznać mieszkańców Dworu Dowspuda, gdzie podstarostą był Fabian Sebastian Zaborski, a później Stanisław Chrapkowski. Zachęcamy do samodzielnego wyszukania mieszkańców Dworu Mazurki i innych interesujących postaci zamieszkujących teren parafii Janówka za czasów panowania króla Jana III Sobieskiego.

Księgę z łaciny z pomocą wielu osób zindeksował Krzysztof Zięcina. Dziękujemy!

Jamiński Zespół Indeksacyjny
Like us
Jamiński Zespół Indeksacyjny - najnowsze posty (zobacz wszystkie)
 
Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.