Nazwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie Jamiński Zespół Indeksacyjny
Adres siedziby: Twardy Róg 5, 16-300 Augustów
Kontakt: e-mail – jzi@jzi.org.pl
Stowarzyszenie powstało z inicjatywy nieformalnego zespołu genealogów-wolontariuszy, indeksująch księgi metrykalne z archiwów kościelnych i państwowych. Zostało zarejestrowane w Sądzie Rejonowym w Białymstoku, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, w dniu 30 maja 2017 r. pod numerem KRS 0000680739
Władze Stowarzyszenia:
Prezes: Ryszard Korąkiewicz
Wiceprezes: Zbigniew Mierzejewski
Skarbnik: Urszula Wojewnik
Komisja rewizyjna:
Członkowie: Daniel Paczkowski
Aneta Cich
Sabina Filipkowska
NIP 8461664363
REGON 367419950
Konto bankowe: Bank BGŻ
W dniu rejestracji w KRS, stowarzyszenie liczyło 8 członków, do dnia 31 grudnia 2017 roku, stan osobowy stowarzyszenia wynosił 16 członków.
Stowarzyszenie działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 07 kwietnia 1989 roku o Stowarzyszeniach (Dziennik Ustaw z 1989 r. Nr 20 poz. 104 z późniejszymi zmianami), własnego statutu, oraz zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Głównym celem stowarzyszenia są:
- Rozwijanie, pogłębianie i upowszechnianie genealogii jako nauki pomocniczej historii oraz jej popularyzowanie wśród społeczeństwa.
- Inicjowanie badań genealogicznych, mających na celu poszerzenie wiedzy genealogicznej członków, jak też udostępnianie wyników badań zainteresowanym.
- Działalność edukacyjna w instytucjach oświatowych i kulturalnych.
- Współpraca w zakresie badań genealogicznych z instytucjami naukowymi, bibliotekami i archiwami oraz organizacjami lokalnymi i regionalnymi.
- Współpraca w zakresie genealogii z kościołami i związkami wyznaniowymi.
- Inicjowanie i wspieranie społecznych inicjatyw w zakresie ochrony dóbr kultury.
- Budowanie lokalnej bazy informacji genealogicznej.
- Wzajemna pomoc członków Stowarzyszenia w prowadzeniu poszukiwań.
- Organizowanie imprez integracyjnych, kulturalnych, rozrywkowych i rekreacyjnych dla członków i sympatyków Stowarzyszenia.
- Współudział Stowarzyszenia w inicjowanych przez Unię Europejską, jednostki organizacji rządowych i samorządowych, akcjach i programach skierowanych do organizacji pozarządowych.
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
- Rejestrowanie, dokumentowanie i otaczanie opieką archiwaliów i materiałów genealogicznych jako świadectw kultury narodowej.
- Organizowanie prelekcji, seminariów, warsztatów oraz wystaw i pokazów poświęconych problematyce genealogicznej.
- Doskonalenie i pogłębianie wśród swoich członków znajomości genealogii i warsztatu badawczego.
- Służenie radą i opieką badaczom genealogicznym, a zwłaszcza początkującym genealogom i młodzieży.
- Wydawanie biuletynów i publikacji na tematy genealogiczne.
- Inicjowanie, budowanie bazy informacji genealogicznej poprzez spisywanie źródeł archiwalnych, bibliograficznych, internetowych, indeksację i inwentaryzację oraz prowadzenie rejestru i dokumentacji lokalnych zabytków genealogicznych.
- Upowszechnianie wśród Polonii genealogii jako elementu więzi z krajem przodków.
- Współpracę z organizacjami, archiwami i placówkami historycznymi w Polsce i za granicą.
- Wspomaganie pracą społeczną swoich członków instytucji zajmujących się archiwaliami.
- Podejmowanie wszelkiej innej, dopuszczalnej w świetle powszechnie obowiązującego prawa, działalności zgodnej ze statutowymi celami Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie w 2017 roku realizowało swoje cele statutowe poprzez następujące działania:
- Nawiązanie współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych „Biebrza” w Jaminach.
- Opracowanie i wydanie drugiego tomu indeksów akt metrykalnych parafii Jaminy, z rysem historycznym tejże parafii: „Jaminy. Śluby. Tom II”, z serii „Nadbiebrzańskie parafie”. Promocja książki odbyła się jeszcze przed zarejestrowaniem stowarzyszenia, w dniu 19 maja 2017 roku, w sali OSP w Jaminach. Promocja książki, zorganizowana przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych “Biebrza” spotkała się z dużym zainteresowanie. Wśród zaproszonych gości był m. in. Starosta Augustowski, a zarazem znany historyk, autor wielu książek i artykułów o historii regionu, Pan Jarosław Szlaszyński, Wójt gminy Sztabin, Pan Tadeusz Drągiewicz, jamińscy księża, proboszcz Krzysztof Bronakowski, ks. prałat Edward Cwalina, i mieszkańcy Jamin i okolicznych miejscowości. W trakcie promocji, stowarzyszenie przekazało książkę do parafialnej biblioteki, w ręce ks. Krzysztofa Bronakowskiego. Zainteresowani mogli zakupić tą pozycję po promocyjnych cenach. Na spotkaniu, przedstawiliśmy cel i zasady naszej pracy, w formie prezentacji multimedialnej, którą prowadzili Krzysztof Zięcina i Zbyszek Mierzejewski. Zgromadzona licznie publiczność, obejrzała również pokaz starych zdjęć, w postaci filmu, autorstwa Ryszarda Korąkiewicza. Pierwszy nakład książki wynosił 140 egz. Ze względu na duże zainteresowanie, zamówione zostały dodruki: 24 egz. na początku czerwca, i po 7 egz. w sierpniu i listopadzie 2017 roku. Nakład książki w wyżej wymienionym roku wyniósł 178 egz. Skład i projekt okładki do książki wykonał Krzysztof Zięcina, rys historyczny i opracowanie graficzne tekstu, Ryszard Korąkiewicz, korektę i uwagi merytoryczne Jamiński Zespół Indeksacyjny.
- Ze względu na duże zainteresowanie, w 2017 roku wykonane zostały dodruki pierwszego tomu „Jaminy. Urodzenia” w ilości 101 egz. w miesiącach, kwietniu, maju, czerwcu, sierpniu i listopadzie. Rys historyczny Zbigniew Mierzejewski i Ryszard Korąkiewicz, skład i projekt okładki Krzysztof Zięcina, korekta i współpraca Jamiński Zespół Indeksacyjny.
- Przez cały rok, stowarzyszenie prowadziło opracowania w postaci indeksów, z pozyskanych materiałów z następujących parafii:
- Parafia Studzieniczna, ze zdjęć wykonanych w Archiwum Parafialnym w Studzienicznej, oraz z zasobów Archiwum Państwowego w Suwałkach.
- Parafia Augustów, ze zdjęć pozyskanych w Archiwum Parafialnym w Augustowie, w Archiwum Diecezjalnym w Łomży, oraz z zasobów Archiwum Państwowego w Suwałkach.
- Parafia Raczki, ze zdjęć pozyskanych w Archiwum Parafialnym w Augustowie.
- Parafia Janówka, ze zdjęć pozyskanych w Archiwum Parafialnym w Janówce i z zasobów Archiwum Państwowego w Suwałkach.
- Parafia Żyliny, ze zdjęć pozyskanych w Archiwum Parafialnym w Żylinach.
Zdjęcia z ksiąg metrykalnych wykonali Tomasz Chilicki, Ryszard Korąkiewicz, Krzysztof Zięcina i Wiktor Maciejewski. W listopadzie wykonaliśmy również zdjęcia z odnalezionej księgi ślubów 1837-1845 z Augustowa.
- W czerwcu stowarzyszenie rozpoczęło prace nad nową serią wydawniczą „Ocalić od zapomnienia”. Są to nigdy nie publikowane, lub publikowane fragmentarycznie w różnych czasopismach lub internecie, wspomnienia osób, oraz inne opracowania związane tematycznie z regionem. Pierwsza pozycja, autorstwa Piotra Chilickiego z Jamin, „Wojna w mojej pamięci” wyszła na początku lipca 2017 roku w ilości 100 egz, dodruk w listopadzie w ilości 45 egz.
Tekst opracował Tadeusz Chilicki, opracowanie graficzne i przypisy Ryszard Korąkiewicz, a skład i projekt okładki wykonał Krzysztof Zięcina. - W ramach współpracy z SILB, stowarzyszenie wykonało projekt tablicy informacyjnej z mapą cmentarza, z zaznaczonymi na niej zabytkowymi nagrobkami i kapliczkami, oraz historią parafii, wzbogaconą o archiwalne zdjęcia. Projekt autorstwa Ryszarda Korąkiewicza.
- 6 sierpnia odbył się festyn „Śladami naszych przodków” w Jaminach, zorganizowany przez SILB. Na festynie odsłonięto tablicę informacyjną naszego autorstwa, na stoiskach można było kupić nasza książkę „Wojna w mojej pamięci”. Część dochodu ze sprzedaży przeznaczyliśmy na ratowanie zabytków na terenie parafii Jaminy. Przekazaliśmy również na licytację komplet książek „Jaminy”
- W sierpniu powstała nasza strona internetowa jzi.org.pl, a w listopadzie rozbudowana wyszukiwarka genealogiczna „Geneo”. Ułatwiło to pracę wielu genealogom, mającym korzenie w tym regionie.
- W dniach 8-10 września, nasi przedstawiciele. Zbyszek Mierzejewski i Daniel Paczkowski, uczestniczyli w Ogólnopolskiej Konferencji Genealogicznej w Brzegu. Wystąpili tam z prezentacją, opisującą pracę naszego stowarzyszenia, nasze osiągnięcia i cele.
- W dniach 20-22 października, odbyło sie kolejne spotkanie stowarzyszenia w kwaterze agroturystycznej „Janewiczówka” w Sosnowie. Na spotkaniu omówiliśmy naszą dotychczasowa działalność i plany na przyszłość.
- 21 października z inicjatywy GOK Raczki, gościliśmy na spotkaniu popularnonaukowym “W Dolinie Kultur Dawnych”, pt. “Spotkanie z genealogią regionu”. Prezentację multimedialną, pokazującą naszą pracę, prowadzili, Krzysztof Zięcina i Zbigniew Mierzejewski. Spotkanie spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem i zapoczątkowało ściślejszą współpracę z GOK Raczki i „Raczkowskimi Archiwaliami” , prowadzonymi przez Marcina Halickiego.
- W listopadzie opracowaliśmy tekst kolejnej książki z serii „Ocalić od zapomnienia”. Tym razem był to zbiór wspomnień osób wywiezionych na Syberię i roboty przymusowe w Niemczech, zebrany i opracowany przez Krystynę Gudel Z Suchowoli. Książka wyszła drukiem w grudniu, opracował graficznie i wzbogacił w przypisy Ryszard Korąkiewicz, a projekt okładki i skład wykonał Krzysztof Zięcina. Pierwszy nakład książki wyniósł 100 egz.
- Sabina Filipkowska jest w trakcie pisania rysu historycznego, do opracowania indeksów parafii Lipsk n. Biebrzą.
- Nasze książki są przekazywane nieodpłatnie do Biblioteki Narodowej, Biblioteki Jagiellońskiej, Książnicy Podlaskiej, oraz do Archiwum Państwowego w Suwałkach. Dzięki Jay Orbikowi trafiły także do biblioteki polonijnej w USA.
- Ze wszystkich spotkań i promocji, wykonywana jest dokumentacja zdjęciowa i filmowa, autorstwa Piotra Godlewskiego i Tomka Chilickiego.
Zarząd Stowarzyszenia Jamiński Zespół Indeksacyjny
Prezes Ryszard Korąkiewicz
Wiceprezes Zbigniew Mierzejewski
Skarbnik Urszula Wojewnik
Twardy Róg, 18.04.2018