Na podstawie Rewizji Generalnej Ekonomii Grodzieńskiej przygotowaliśmy spis mieszkańców miasta Lipsk z 1680 roku. Ilość informacji jest raczej skromna, ale jest to jeden z najstarszych dokumentów z nazwiskami ludzi zamieszkujących to miasto.
W spisie występuje sporo imion pochodzenia wschodniosłowiańskiego. Utrzymaliśmy oryginalną pisownię imion, bez ich uwspółcześniania. Zainteresowanych odsyłamy do artykułu Marii Biolik pt. “Formy wschodniosłowiańskie imion męskich używane w dobrach ofiarowanych zakonowi kamedułów wigierskich w 1668 roku“.
Czego jeszcze możemy dowiedzieć się z tego dokumentu? Otóż, że Lipsk miał następujące przywileje: “Jarmarków przy tym mają cztery, pierwszy na dzień trzech królów, drugi na dzień S. Wojciecha, trzeci na dzień SS Apostołów Piotra i Pawła, czwarty na dzień S. Szymona Judy. A co tydzień targ na dzień czwartkowy.” Dowiadujemy się też jak wyglądało centrum miasteczka: “Ten jest cale niezabudowany, tylko jedna chałupa w Rynku stojąca, wszystkie place insze puste niezabudowane.” Więcej na ten temat znajdzie się w przygotowywanej przez Jamiński Zespół Indeksacyjny monografii historyczno-genealogicznej na temat parafii Lipsk.
Spis zindeksowała Sabina Filipkowska. Dziękujemy!
Listę można znaleźć na stronach parafii Lipsk. Zapraszamy do lektury!
- Wyróżnienie dla Józefy Drozdowskiej - 13 November 2024
- Zaproszenie na spotkanie autorskie z Józefem Matyskiełą - 30 October 2024
- Skąd się wzięło nasze logo - 14 February 2024