Nazwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie Jamiński Zespół Indeksacyjny
Adres siedziby: Twardy Róg 5, 16-300 Augustów
Kontakt: e-mail –
jz*@jz*.pl
Stowarzyszenie powstało z inicjatywy nieformalnego zespołu genealogów-wolontariuszy, indeksująch księgi metrykalne z archiwów kościelnych i państwowych. Zostało zarejestrowane w Sądzie Rejonowym w Białymstoku, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, w dniu 30 maja 2017 r. pod numerem KRS 0000680739
Władze Stowarzyszenia:
Prezes: Ryszard Korąkiewicz
Członek Zarządu: Krzysztof Zięcina
Członek Zarządu: Urszula Wojewnik
Komisja rewizyjna:
Przewodniczący: Marek Bartoszewicz
Członek: Aneta Chilmon
Członek: Sabina Filipkowska
NIP 8461664363
REGON 367419950
Konto bankowe: Bank BGŻ
W dniu rejestracji w KRS, stowarzyszenie liczyło 8 członków, do dnia 31 grudnia 2018 roku, stan osobowy stowarzyszenia wynosił 23 członków.
Stowarzyszenie działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 07 kwietnia 1989 roku o Stowarzyszeniach (Dziennik Ustaw z 1989 r. Nr 20 poz. 104 z późniejszymi zmianami), własnego statutu, oraz zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Głównym celem stowarzyszenia są:
- Rozwijanie, pogłębianie i upowszechnianie genealogii jako nauki pomocniczej historii oraz jej popularyzowanie wśród społeczeństwa.
- Inicjowanie badań genealogicznych, mających na celu poszerzenie wiedzy genealogicznej członków, jak też udostępnianie wyników badań zainteresowanym.
- Działalność edukacyjna w instytucjach oświatowych i kulturalnych.
- Współpraca w zakresie badań genealogicznych z instytucjami naukowymi, bibliotekami i archiwami oraz organizacjami lokalnymi i regionalnymi.
- Współpraca w zakresie genealogii z kościołami i związkami wyznaniowymi.
- Inicjowanie i wspieranie społecznych inicjatyw w zakresie ochrony dóbr kultury.
- Budowanie lokalnej bazy informacji genealogicznej.
- Wzajemna pomoc członków Stowarzyszenia w prowadzeniu poszukiwań.
- Organizowanie imprez integracyjnych, kulturalnych, rozrywkowych i rekreacyjnych dla członków i sympatyków Stowarzyszenia.
- Współudział Stowarzyszenia w inicjowanych przez Unię Europejską, jednostki organizacji rządowych i samorządowych, akcjach i programach skierowanych do organizacji pozarządowych.
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
- Rejestrowanie, dokumentowanie i otaczanie opieką archiwaliów i materiałów genealogicznych jako świadectw kultury narodowej.
- Organizowanie prelekcji, seminariów, warsztatów oraz wystaw i pokazów poświęconych problematyce genealogicznej.
- Doskonalenie i pogłębianie wśród swoich członków znajomości genealogii i warsztatu badawczego.
- Służenie radą i opieką badaczom genealogicznym, a zwłaszcza początkującym genealogom i młodzieży.
- Wydawanie biuletynów i publikacji na tematy genealogiczne.
- Inicjowanie, budowanie bazy informacji genealogicznej poprzez spisywanie źródeł archiwalnych, bibliograficznych, internetowych, indeksację i inwentaryzację oraz prowadzenie rejestru i dokumentacji lokalnych zabytków genealogicznych.
- Upowszechnianie wśród Polonii genealogii jako elementu więzi z krajem przodków.
- Współpracę z organizacjami, archiwami i placówkami historycznymi w Polsce i za granicą.
- Wspomaganie pracą społeczną swoich członków instytucji zajmujących się archiwaliami.
- Podejmowanie wszelkiej innej, dopuszczalnej w świetle powszechnie obowiązującego prawa, działalności zgodnej ze statutowymi celami Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie w 2018 roku realizowało swoje cele statutowe poprzez następujące działania:
- W dniu 8 stycznia 2018 r. stowarzyszenie brało udział w promocji książki Krystyny Gudel „Historie pazurem wojny kreślone” w Suchowoli. Książka została opracowana i wydana przez wydawnictwo stowarzyszenia.
- W lutym 2018 r. zostały wykonane zdjęcia z ksiąg metrykalnych parafii Jaminy i Krasnybór w Archiwum Państwowym w Suwałkach.
- W marcu 2018 roku stowarzyszenie wydało książkę Józefy Drozdowskiej „Opowieści z domu pod topolą”. Promocję książki zorganizowały Augustowskie Placówki Kultury, która odbyła się 8 kwietnia 2018 r. w Miejskim Domu Kultury w Augustowie. Książka cieszyła się dużym zainteresowaniem w związku z tym kilkakrotnie była dodrukowywana.
- Począwszy od marca 2018 r. stowarzyszenie wydało serię Inwentarzy opracowanych przez Grzegorza Krupińskiego. Były to: „Inwentarze starostw i dzierżaw powiatu grodzieńskiego 1765”, „Inwentarze Starostw i dzierżaw powiatu grodzieńskiego 1789” i „Inwentarze Guberni Szczeberskiej”.
- W dniach 11-13 maja w Studzienicznej odbył się VII zjazd JZI. Na walnym zebraniu stowarzyszenia m.in. został zmieniony zarząd i skład komisji rewizyjnej w związku z rezygnacją dwóch członków zarządu i komisji rewizyjnej. Na spotkaniu zostały omówione plany dalszej działalności stowarzyszenia.
- W lipcu 2018 r. stowarzyszenie przygotowało i wydało książkę pt. “Tak zwyczajnie na śmierć” z nagrodzonymi pracami przesłanymi na Ogólnopolski Konkurs Literacki pod hasłem „Błogosławiona z Lipska nad Biebrzą”. Przedstawiciele JZI byli wśród zaproszonych gości na spotkaniu z autorami nagrodzonych prac, 13 lipca, w Ośrodku Rehabilitacyjno-Szkoleniowym im. św. Ojca Pio w Kuriance.
- W lipcu 2018 r. stowarzyszenie wydało pierwszy reprint XIX wiecznego wydawnictwa „Pacowie”. Promocja książki odbyła się na pikniku historycznym „Na pacowskich włościach” w Dowspudzie 12 sierpnia 2018 r.
- 16 października w Jaminach stowarzyszenie uczestniczyło w otwarciu nowego szlaku historyczno-przyrodniczego, tworzonego wspólnie ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych „Biebrza”. Nasze stowarzyszenie przygotowało projekty tablic na szlak.
- W listopadzie 2018 r. stowarzyszenie wydało książkę „Spisy spowiadających się w parafii Poświętne 1786-1795”, opracowaną przez naszego członka Jakuba Dobrzyńskiego.
- Również w tym miesiącu stowarzyszenie zorganizowało coroczne jesienne spotkanie w kwaterze agroturystycznej „Janewiczówka” w Kopcu. Oprócz omówienia dalszej działalności, zespół zorganizował wycieczkę po projektowanym szlaku.
- W grudniu 2018 r. stowarzyszenie wydało książkę „Traktat o bimbrze” i czwartą pozycję z serii „Ocalić od zapomnienia” pt. „Wspomnienie z życia wsi wieku minionego”.
- Przez cały rok, stowarzyszenie prowadziło opracowania w postaci indeksów, z pozyskanych materiałów z następujących parafii:
- Parafia Studzieniczna, ze zdjęć wykonanych w Archiwum Parafialnym w Studzienicznej, oraz z zasobów Archiwum Państwowego w Suwałkach.
- Parafia Augustów, ze zdjęć pozyskanych w Archiwum Parafialnym w Augustowie, w Archiwum Diecezjalnym w Łomży oraz z zasobów Archiwum Państwowego w Suwałkach.
- Parafia Janówka, ze zdjęć pozyskanych w Archiwum Parafialnym w Janówce i z zasobów Archiwum Państwowego w Suwałkach.
- Parafia Jeleniewo i inne.
Zarząd Stowarzyszenia Jamiński Zespół Indeksacyjny
Prezes: Ryszard Korąkiewicz
Członek Zarządu: Krzysztof Zięcina
Członek Zarządu: Urszula Wojewnik
Twardy Róg, 25.05.2019