Nazwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie Jamiński Zespół Indeksacyjny
Adres siedziby: Twardy Róg 5, 16-300 Augustów
Kontakt: e-mail – jz*@jz*.pl
Stowarzyszenie powstało z inicjatywy nieformalnego zespołu genealogów-wolontariuszy, indeksująch księgi metrykalne z archiwów kościelnych i państwowych. Zostało zarejestrowane w Sądzie Rejonowym w Białymstoku, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, w dniu 30 maja 2017 r. pod numerem KRS 0000680739
Władze Stowarzyszenia:
Prezes: Ryszard Korąkiewicz
Członek Zarządu: Krzysztof Zięcina
Członek Zarządu: Urszula Wojewnik
Komisja rewizyjna:
Przewodniczący: Marek Bartoszewicz
Członek: Aneta Chilmon
Członek: Sabina Filipkowska
NIP 8461664363
REGON 367419950
Konto bankowe: Bank BGŻ
W dniu rejestracji w KRS, stowarzyszenie liczyło 8 członków, do dnia 31 grudnia 2019 roku, stan osobowy stowarzyszenia wynosił 26 członków.
Stowarzyszenie działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 07 kwietnia 1989 roku o Stowarzyszeniach (Dziennik Ustaw z 1989 r. Nr 20 poz. 104 z późniejszymi zmianami), własnego statutu, oraz zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Głównym celem stowarzyszenia są:
- Rozwijanie, pogłębianie i upowszechnianie genealogii jako nauki pomocniczej historii oraz jej popularyzowanie wśród społeczeństwa.
- Inicjowanie badań genealogicznych, mających na celu poszerzenie wiedzy genealogicznej członków, jak też udostępnianie wyników badań zainteresowanym.
- Działalność edukacyjna w instytucjach oświatowych i kulturalnych.
- Współpraca w zakresie badań genealogicznych z instytucjami naukowymi, bibliotekami i archiwami oraz organizacjami lokalnymi i regionalnymi.
- Współpraca w zakresie genealogii z kościołami i związkami wyznaniowymi.
- Inicjowanie i wspieranie społecznych inicjatyw w zakresie ochrony dóbr kultury.
- Budowanie lokalnej bazy informacji genealogicznej.
- Wzajemna pomoc członków Stowarzyszenia w prowadzeniu poszukiwań.
- Organizowanie imprez integracyjnych, kulturalnych, rozrywkowych i rekreacyjnych dla członków i sympatyków Stowarzyszenia.
- Współudział Stowarzyszenia w inicjowanych przez Unię Europejską, jednostki organizacji rządowych i samorządowych, akcjach i programach skierowanych do organizacji pozarządowych.
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
- Rejestrowanie, dokumentowanie i otaczanie opieką archiwaliów i materiałów genealogicznych jako świadectw kultury narodowej.
- Organizowanie prelekcji, seminariów, warsztatów oraz wystaw i pokazów poświęconych problematyce genealogicznej.
- Doskonalenie i pogłębianie wśród swoich członków znajomości genealogii i warsztatu badawczego.
- Służenie radą i opieką badaczom genealogicznym, a zwłaszcza początkującym genealogom i młodzieży.
- Wydawanie biuletynów i publikacji na tematy genealogiczne.
- Inicjowanie, budowanie bazy informacji genealogicznej poprzez spisywanie źródeł archiwalnych, bibliograficznych, internetowych, indeksację i inwentaryzację oraz prowadzenie rejestru i dokumentacji lokalnych zabytków genealogicznych.
- Upowszechnianie wśród Polonii genealogii jako elementu więzi z krajem przodków.
- Współpracę z organizacjami, archiwami i placówkami historycznymi w Polsce i za granicą.
- Wspomaganie pracą społeczną swoich członków instytucji zajmujących się archiwaliami.
- Podejmowanie wszelkiej innej, dopuszczalnej w świetle powszechnie obowiązującego prawa, działalności zgodnej ze statutowymi celami Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie w 2019 roku realizowało swoje cele statutowe poprzez następujące działania:
- W dniu 13 stycznia 2019 roku, w ramach stowarzyszenie włączyło się po raz kolejny w działania WOŚP. Tym razem w Bibliotece Miejskiej w Augustowie Pokazaliśmy prezentację pt. „Spotkanie z genealogią regionu”, nasze wystąpienie trwało prawie 1,5 godziny i spotkało się z dużym zainteresowaniem. Wystawiliśmy również stoisko z książkami z naszego wydawnictwa, część środków uzyskanych ze sprzedaży przekazaliśmy na WOŚP.
- W dniu 07 marca 2019 roku mieliśmy spotkanie ze Stowarzyszeniem „Uniwersytet Trzeciego Wieku” w Augustowie, gdzie przedstawiliśmy prezentację o genealogii.
- W dniu 11 maja 2019 r. stowarzyszenie prezentowało swoje wydawnictwa na III Dniu Książki Akademickiej i Naukowej w Białymstoku. Wydarzenie to miało na celu prezentację oraz promocję regionalnego rynku wydawniczego, na stoiskach poszczególnych 19 wydawnictw można było również kupić książki. Głównymi organizatorzy targów to: Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku i Białostocki Ośrodek Kultury.
- W dniach 24-26 maja 2019 r. w Kryłatce odbył się VIII zjazd JZI. Odbyło się walne zebranie stowarzyszenia, na którym m.in. zostały omówione plany dalszej działalności.
- W maju 2019 roku w Archiwum Państwowym w Suwałkach zostały sfotografowane księgi metrykalne parafii Augustów, które nie są dostępne na stronie „Szukaj w archiwach”
- W maju 2019 roku członkowie stowarzyszenia odczytali zatarty napis na pomniku w Czarniewie, poświęconym walkom POW w 1919 roku. Odczytany tekst został umieszczony na nowej tablicy wykonanej w zakładzie kamieniarskim w Sztabinie. Również w tym miesiącu zostały wykonane projekty 5 tablic na szlak „Śladami naszych przodków”. Koszt druku poniosło stowarzyszenie JZI.
- 9 czerwca 2019 roku miał miejsc rajd rowerowy szlakiem historyczno-przyrodniczym „Śladami naszych przodków” tworzonym wspólnie ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych „Biebrza”. W trakcie rajdu została uroczyście odsłonięta tablica na pomniku w Czarniewie, poświęconym walkom POW w 1919 roku.
- W lipcu 2019 roku stowarzyszenie opracowało i wydało 2 pozycje książkowe: „My ze Sztabina” autorstwa Elżbiety Konopka i Andrzeja Sobotko, oraz na nowo opracowane wydanie z 1933 roku książki autorstwa ks. Jakuba Rółkowskiego „Trzydzieści lat mojego pasterzowania w parafii sztabińskiej”.
- 25 sierpnia stowarzyszenie brało udział w „I Jarmarku Brzostowskiego” w Sztabinie”. Na przygotowanym przez organizatorów stoisku można było zapoznać się z naszymi wydawnictwami, jak również je zakupić. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem.
- We wrześniu i październiku 2019 roku stowarzyszenie JZI przystąpiło do projektu „Trzy sąsiadki Netty: Czarna Hańcza, Biebrza, Rospuda” pod hasłem „Rzeki łączą, a nie dzielą”. Projekt został sfinansowany w większości ze środków UE, a organizatorem i pomysłodawcą był augustowskie Stowarzyszenie „W sercu puszczy”. Współorganizatorzy to: Augustowskie Placówki Kultury, Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach, Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Biebrza”, Jamiński Zespół Indeksacyjny, Suwalska Organizacja Turystyczna. Projekt miał na celu na celu poznanie kultury naszych przodków, sąsiadów i wspólne działanie na rzecz współpracy i kultury. Punkty projektu to:
- 14 września – Wycieczka wszystkich grup do Wigierskiego Parku Narodowego i Suwalskiego Parku Krajobrazowego (organizator Suwalska Organizacja Turystyczna)
- 21 września – Raczki. Punkty programu: Raczkowskie Archiwalia – małe miasteczko w dolinie dumnej rzeki Rospudy” – spotkanie z Marcinem Halickim połączone z prezentacją zdjęć. „Kartoflisko” – warsztaty slow-foodowe. Panie z koła gospodyń wiejskich uczą robić kartacze. Krótka wycieczka nad Rospudę. Wspólny obiad z wykonanych własnoręcznie kartaczy. (organizator – Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach)
- 13 października – Jaziewo. Punkty programu:
- Wycieczka do Jagłowa, Jamin, zwiedzanie „Muzeum wsi w Jaziewie.
- Prezentacja zdjęć „Czas utrwalony na starych fotografiach”. (JZI)
- „Odkrywamy historię i przywracamy pamięć” – działania Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Biebrza”.
- „Śladami naszych przodków” – warsztaty genealogiczne Jamińskiego Zespołu Indeksacyjnego.
- Poczęstunek. (organizatorzy JZI i SILB)
- 19 października, finał programu – Stanica Wodna Swoboda. Punkty programu:
- Wycieczka na śluzę Swoboda na Kanale Augustowskim.
- Prelekcja Łukasza Faszczy.
- Panel Dyskusyjny „Niebieskie drogi Suwalszczyzny”. Prowadzący: Łukasz Faszcza. Paneliści: Marcin Halicki, Ryszard Korąkiewicz, Beata Żukowska, Beata Chełmicka-Bordzio, Małgorzata Kunda.
- Poczęstunek.
- Projekcja filmów „Płyną tratwy” i „Rodzina człowiecza”
- Ognisko połączone z warsztatami plastycznymi i wspólnym śpiewaniem.
- We wrześniu 2019 roku stowarzyszenie wydało reprint 2 tomowej książki prof. Knuta-Olofa Falka z 1941 roku „Wody Wigierskie i Huciańskie. Studium toponomastyczne”. Obszerny wstęp do reprintu napisał były współpracownik profesora prof. Terho Paulsonn.
- 18 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Raczkach, w cyklu spotkań „W dolinie kultur dawnych” odbyła się promocja książki „Wody Wigierskie i Huciańskie” Knuta-Olofa Falka, zorganizowana przez „Raczkowskie Archiwalia i JZI. Książki cieszyły się dużym zainteresowaniem.
- Również w tym miesiącu stowarzyszenie zorganizowało coroczne jesienne spotkanie w kwaterze agroturystycznej „U Renaty” w Danowskich. Oprócz omówienia dalszej działalności, zespół zorganizował wycieczkę do Muzeum w Suwałkach i do stanowiska archeologicznego w podsuwalskiej Szwajcarii. (Cmentarzysko Jaćwingów i pozostałość baraków po Kompleksowej Ekspedycji Jaćwieskiej)
- 1 grudnia 2019 r. w Jaminach odbyło się finałowe spotkanie w ramach projektu „Ścieżki Życia”. Projekt sfinansowany se środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku. Organizatorem było Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Biebrza” w Jaminach przy współpracy Jamińskiego Zespołu Indeksacyjnego. JZI wykonało projekty 6 plansz z archiwalnych zdjęć, tematycznie ułożonych w tytułowe ścieżki życia. Opisy na planszach autorstwa JZI, a zdjęcia również z archiwum stowarzyszenia. Został wydany również film dokumentalny ze wspomnieniami najstarszych osób z gminy Sztabin.
- W listopadzie 2019 roku stowarzyszenie opracowało i wydało kolejną pozycję książkową pt. „Jak o drewnie i budownictwie w augustowskim mówiono’ autorstwa Barbary Salwockiej.
- W listopadzie 2019 roku stowarzyszenie wydało tomik wierszy. Jest to praca zbiorowa, autorzy: Irena Batura, Krystyna Walicka, Celina Mieńkowska, Bożena Klimaszewska, Jan Saczko, Leonarda Szubzda, Piotr Waldemar Wiśniewski, Józefa Drozdowska, Anna Moczek, Barbara Gałczyńska, Urszula Sieńkowska-Cioch, Czesław Kowalewski, Krystyna Gudel.
- W grudniu 2019 roku zostały sfotografowane wszystkie dostępne księgi metrykalne i nie metrykalne parafii Klimówka.
- Praktycznie w całym roku 2019 zostały wykonane dodruki (niekiedy kilkukrotne) większości pozycji wydanych w wydawnictwie JZI.
- Przez cały rok, stowarzyszenie prowadziło opracowania w postaci indeksów, z pozyskanych materiałów z następujących parafii: Augustów, Jeleniewo, Krasnopol, Janówka, Bargłów, Klimówka, Suwałki, Wigry.
Zarząd Stowarzyszenia Jamiński Zespół Indeksacyjny
Prezes: Ryszard Korąkiewicz
Członek Zarządu: Krzysztof Zięcina
Członek Zarządu: Urszula Wojewnik
Twardy Róg, 25.05.2019