Nazwa stowarzyszenia: Jaminy Indexing Team Association
Adres siedziby: Twardy Róg 5, 16-300 Augustów
Kontakt: e-mail – jz*@jz*.pl
Stowarzyszenie powstało z inicjatywy nieformalnego zespołu genealogów-wolontariuszy, indeksujących księgi metrykalne z archiwów kościelnych i państwowych. Zostało zarejestrowane w Sądzie Rejonowym w Białymstoku, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, w dniu 30 maja 2017 r. pod numerem KRS 0000680739
Władze Stowarzyszenia:
Prezes zarządu: Ryszard Korąkiewicz
Członek zarządu: Urszula Wojewnik
Członek zarządu: Jarosław Tananis
Komisja rewizyjna:
Przewodniczący: Aneta Cich
Członek: Justyna Stolarska
Członek: Sabina Filipkowska
NIP: 8461664363
REGON: 367419950
Konto bankowe: Bank BGŻ
W dniu rejestracji w KRS, stowarzyszenie liczyło 8 członków, do dnia 31 grudnia 2023 roku, stan osobowy stowarzyszenia wynosił 36 członków.
Stowarzyszenie działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 07 kwietnia 1989 roku o Stowarzyszeniach (Dziennik Ustaw z 1989 r. Nr 20 poz. 104 z późniejszymi zmianami), własnego statutu, oraz zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Głównymi celami stowarzyszenia są:
- Rozwijanie, pogłębianie i upowszechnianie genealogii jako nauki pomocniczej historii oraz jej popularyzowanie wśród społeczeństwa.
- Inicjowanie badań genealogicznych, mających na celu poszerzenie wiedzy genealogicznej członków, jak też udostępnianie wyników badań zainteresowanym.
- Działalność edukacyjna w instytucjach oświatowych i kulturalnych.
- Współpraca w zakresie badań genealogicznych z instytucjami naukowymi, bibliotekami i archiwami oraz organizacjami lokalnymi i regionalnymi.
- Współpraca w zakresie genealogii z kościołami i związkami wyznaniowymi.
- Inicjowanie i wspieranie społecznych inicjatyw w zakresie ochrony dóbr kultury.
- Budowanie lokalnej bazy informacji genealogicznej.
- Wzajemna pomoc członków Stowarzyszenia w prowadzeniu poszukiwań.
- Organizowanie imprez integracyjnych, kulturalnych, rozrywkowych i rekreacyjnych dla członków i sympatyków Stowarzyszenia.
- Współudział Stowarzyszenia w inicjowanych przez Unię Europejską, jednostki organizacji rządowych i samorządowych, akcjach i programach skierowanych do organizacji pozarządowych.
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
- Rejestrowanie, dokumentowanie i otaczanie opieką archiwaliów i materiałów genealogicznych jako świadectw kultury narodowej.
- Organizowanie prelekcji, seminariów, warsztatów oraz wystaw i pokazów poświęconych problematyce genealogicznej.
- Doskonalenie i pogłębianie wśród swoich członków znajomości genealogii i warsztatu badawczego.
- Służenie radą i opieką badaczom genealogicznym, a zwłaszcza początkującym genealogom i młodzieży.
- Wydawanie biuletynów i publikacji na tematy genealogiczne.
- Inicjowanie, budowanie bazy informacji genealogicznej poprzez spisywanie źródeł archiwalnych, bibliograficznych, internetowych, indeksację i inwentaryzację oraz prowadzenie rejestru i dokumentacji lokalnych zabytków genealogicznych.
- Upowszechnianie wśród Polonii genealogii jako elementu więzi z krajem przodków.
- Współpracę z organizacjami, archiwami i placówkami historycznymi w Polsce i za granicą.
- Wspomaganie pracą społeczną swoich członków instytucji zajmujących się archiwaliami.
- Podejmowanie wszelkiej innej, dopuszczalnej w świetle powszechnie obowiązującego prawa, działalności zgodnej ze statutowymi celami Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie w 2023 roku realizowało swoje cele statutowe poprzez następujące działania:
- 28 stycznia 2023 roku, w sali widowiskowej APK miała miejsce promocja „Księgi Pamięci Żydów augustowskich”. Był również pokaz filmu „Księga niepamięci” w reżyserii Patrycji Zięciny. Spotkanie prowadziła Urszula Zalewska, a specjalnymi gośćmi były: p. Magdalena Sommer, tłumaczka hebrajskojęzycznej części KPŻA, p. Monika Polit, która kierowała tłumaczeniem części KPŻA z języka jidysz. Ta część została przetłumaczona przez grupę studentów historii i kultury Żydów z Wydziału Historii UW i p. Patrycja Zięcina, która wyreżyserowała i zrealizowała wyżej wymieniony film. W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 osób.
- W lutym 2023 roku oddaliśmy do druku wspomnienia Antoniego Patli „Notatnik z niełatwego życia”. Skany rękopisu otrzymanego z Biblioteki Kórnickej, zostały przepisane przez grupę 19 osób, większość tych osób nie należy do JZI. Również w lutym wydaliśmy wspomnienia Witolda Wołosewicza, przedwojennego dyrektora augustowskiego Seminarium Nauczycielskiego pt. „Moja szkoła”.
- W marcu 2023 roku wydaliśmy reprint, a właściwie nowe opracowanie przewodnika turystycznego z 1973 roku „Piękno ziemi suwalskiej” autorstwa Antoniego Patli. Przewodnik w nowej szacie graficznej i z oryginalnymi fotografiami z Narodowego Archiwum Cyfrowego.
- 1 kwietnia 2023 roku w sali widowiskowej APK, miało miejsce spotkanie „O poszukiwaniu przodków inaczej”. Spotkanie przygotował Krzysztof Zięcina, a prowadzącą była Józefa Drozdowska. Jak zwykle duże zainteresowanie i pełna sala.
- W maju wydaliśmy pamiątkowy album,”Jamiński Zespół Indeksacyjny. Od 2011 po 2023 rok”
- W maju 2023 roku wydaliśmy tomik limeryków pod redakcją Józefy Drozdowskiej pt. „Herbat wielbicielka rodowodem z Jamin”
- W maju 2023 roku z inicjatywy Zbyszka Mierzejewskiego, rozpoczęliśmy akcję dotyczącą ratowania od całkowitej ruiny Dworku w Cisowie, dawnej rezydencji hr. Karol Brzostowskiego.
- W dniach 26-28 maja w „Leśnym Dworku” w Kryłatce miał miejsce kolejny zjazd JZI. Wszyscy obecni otrzymali pamiątkowe albumy, a 27 maja odbyło się walne zebranie członków JZJ, na którym m.in. zostały wybrany nowy zarząd i komisja rewizyjna. Z zarządu odszedł Krzysztof Ziecina, na jego miejsce został wybrany Jarosław Tananis. Również komisja rewizyjna zmieniła skład, odszedł Marek Bartoszewicz, a jego miejsce zajęła Justyna Stolarska.
- 17 czerwca w Sztabinie i 24 w Suchowoli miała miejsce promocja wydanej przez JZI książki pt. „Eldorado nad Biebrzą – Zofia” autorstwa Marii Narel Challot
- 28 czerwca 2023 roku w Muzeum w Suwałkach odbyła się m. in. promocja książki Antoniego Patli „Notatnik z niełatwego życia”. Spotkanie prowadził Andrzej Matusiewicz. Organizatorzy spotkania „Trzy książki o Suwalszczyźnie” to Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Jamiński Zespół Indeksacyjny i Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.
- W lipcu 2013 roku, wydaliśmy opracowanie pt. „Augustów, Suwałki, Sejny, Grodno. Miedzy trzema granicami. Felietony i doniesienia prasowe z lat 1919-1939”. Książkę opracował Ryszard Korąkiewicz, redakcja Urszula Zalewska i Krzysztof Ziecina.
- We wrześniu 2023 roku wydaliśmy książkę „O św. Wawrzyńcu”. Autorką tego opracowania jest Józefa Drozdowska. Również we wrześniu wydaliśmy książkę „Wspomnienia” autorstwa Leszka Rylskiego.
- W październiku 2023 roku, wydaliśmy publikację pt. „Spis parafialny parafii różanostockiej sporządzony 1926 roku”. Autorem opracowania jest Tadeusz Ciszkowski.
- W dniach 17-19 listopada w „Galikowie” w Gorczycy miało miejsce jesienne spotkanie JZI. Drugiego dnia zjazdu mieliśmy wycieczkę na Litwę, organizatorką wycieczki była Aneta Cich.
- W listopadzie 2023 wydaliśmy książkę, zbiór wierszy „Mój Augustów” autorstwa Bogusława Falickiego z ilustracjami Małgorzaty Zachorowskiej Falickiej.
- 2 grudnia 2023 roku w Kawiarni Muzeum Kresów w Sejnach odbyło się spotkanie „O poszukiwaniu przodków inaczej”. Spotkanie prowadził i przygotował Krzysztof Zięcina. Organizatorzy spotkania to: Muzeum Kresów w Sejnach i Jamiński Zespół Indeksacyjny.
- W grudniu 2023 roku oddaliśmy do druku reprint przewodnika z 1934 roku „Grodno i okolice, Jeziora Augustowskie, Suwalszczyzna”.
- Przez cały rok 2023 Stowarzyszenie JZI kontynuowało prace na indeksacją ksiąg parafialnych i pozyskiwało nowe zdjęcia i skany ksiąg metrykalnych. Justyna Stolarska zeskanowała zasoby parafii Sejny. Wyniki indeksacji są dostępne w wyszukiwarce „Geneo”.
- W 2023 roku do bazy danych wyszukiwarki Geneo dodaliśmy indeksy pochodzące z ok. 250 ksiąg i zbiorów dokumentów zindeksowanych przez wolontariuszy - członków JZI i sympatyków. Poza tym wiele ksiąg zostało rozszerzonych do szczegółowego formatu JZI.
- W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku sprzedaliśmy poprzez sklep internetowy 1042 książek w 284 zamówieniach na sumę 41 725 zł. Oprócz tego nasze książki sprzedawane były na Allegro, w Miejskim Domu Kultury w Augustowie i w Informacji Turystycznej w Suwałkach.
Zarząd Stowarzyszenia Jamiński Zespół Indeksacyjny
Prezes Ryszard Korąkiewicz
Członek zarządu Urszula Wojewnik
Członek zarządu Jarosław Tananis
Twardy Róg, 7 maja 2024