Opublikowano Dodaj komentarz

Szczebra – indeksy z odtworzonych akt urodzeń z lat 1891-1895

Wszyscy doskonale pamiętamy, że księgi parafialne kościoła szczeberskiego uległy zagładzie pod koniec II Wojny Światowej. Część mieszkańców tej parafii, w latach powojennych potrzebowała jednak swoich metryk urodzenia do różnych urzędowych celów. Skoro ksiąg metrykalnych nie było jedynym sposobem było zwrócenie się do sądu o odtworzenie metryki. Tak powstał zbiór akt dotyczących urodzeń z terenu parafii Szczebra z lat 1891-1895.

W latach 1948-1952 przed Sądem Powiatowym w Augustowie zeznawali sami zainteresowani wraz ze świadkami. W niektórych przypadkach podpierano się jakimś innym dokumentem, w innych bazując tylko na zapamiętanych danych. W dokumentach roi się więc od błędów, jednak zostały one zindeksowane w sposób wierny z pisma maszynowego, a dodatkowe spostrzeżenia zostały spisane w uwagach. Nawet do nazwisk należy podchodzić z pewną dozą ostrożności. Całość została dodana w formacie urodzeń do wyszukiwarki Geneo.

W Archiwum Państwowym w Suwałkach jest więcej akt tego typu, obejmujących wcześniejsze i późniejsze lata. Będziemy je systematycznie indeksować, a o efektach informować.

Akta zindeksowała Grażyna Feltynowska. Dziękujemy!

Jamiński Zespół Indeksacyjny
Polub nas
Jamiński Zespół Indeksacyjny - najnowsze posty (zobacz wszystkie)
 
Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.