Jaminy – 2 – Śluby

Tytuł: Jaminy - 2 - Śluby

Stron: 544

Format: 17x24 cm

Okładka: twarda, lakierowana

Niniejsza pozycja podobnie jak poprzednia „Tom I. Jaminy Urodzenia”, stanowi unikatowy materiał i źródła do genealogii mieszkańców regionu. Ten tom, jest konsekwencją poprzedniego, i tworzy pewien logiczny ciąg. Urodzenia, śluby, zgony, to symboliczne jedno pokolenie. Symbolem była również okładka pierwszego tomu, kościół i przykościelny cmentarz. Przez alejkę, otoczoną cmentarzem, rodzice szli do kościoła ochrzcić swojego potomka, a zarazem kogoś, kto otwierał nowe pokolenie. Ci, którzy leżą na tym cmentarzu, jakoby ustępowali mu miejsca.

Książka może wam posłużyć do badań nad historią własnej rodziny i nie tylko. Stanowi jedynie źródło i materiał do dalszych poszukiwań z otwartą głową, pytaniami i notatnikiem w ręku lub komputerem. W tej książce być może są ukryte odpowiedzi na szereg pytań lub fakty, o których nie mieliście pojęcia. Nie jest to praca naukowa, ale jako taka może posłużyć historykom, np. do badań nad demografią historyczną regionu, czy stanowić przyczynek do biografii.

Zebrane w tomie II treści dotyczą dawnych mieszkańców, często waszych przodków, którzy zamieszkiwali ten obszar od mniej więcej XVIII wieku. Nasz zespół dotarł i zebrał wszelkie dostępne i rozproszone źródła metrykalne, dotyczące ślubów z parafii Jaminy od 1797 do 1935 r. Nowsze księgi objęte są ustawą o ochronie danych osobowych, i nie jest możliwa ani ich publikacja, jak również wykonanie z nich cyfrowych kopi.

Istotną rzeczą i wskazówką jest to, że śluby niemal zawsze odbywały się w miejscu aktualnego zamieszkiwania młodej, a młody mógł wywodzić się z bliżej lub bardziej odległej parafii. Tak, więc nowe, cenne informacje znajdziecie w kolejnych tomach serii „Nadbiebrzańskie parafie”, które dla Was przygotowujemy i zachęcamy do współpracy przy tym projekcie.

Śluby często stanowią podstawę do dalszych poszukiwań genealogicznych przy zachowaniu odpowiedniej chronologii wstecz. Zawarte w nich informacje już same w sobie stanowią fragmenty drzew genealogicznych, które możecie poskładać w całość jak puzzle. Życzymy miłej zabawy z lekturą lub poważnej naukowej pracy.

Dla nas praca nad tym materiałem była wielce pouczająca i wymagająca nabycia lub rozwinięcia wielu nowych umiejętności: wydawniczych, obróbki zdjęć, z zakresu informatyki, obsługi baz danych na bazie Excela. Musieliśmy odczytać często zniszczone fragmenty oraz przełożyć zapisy z łaciny i rosyjskiego w możliwie przejrzysty sposób, uwidoczniony, m.in. w tej książce.

Nowością w tomie „Jaminy. Śluby” jest angielskojęzyczna wersja rysu historycznego parafii Jaminy, rozszerzona do roku 1939. Zawarte w nim dane, w części nie były nigdy publikowane w żadnych innych opracowaniach, dotyczących terenu parafii.

Cały nasz zespół wierzy, że w ten sposób uda się rozwikłać, choć trochę tajemnic rodzinnych i zaspokoić waszą i naszą ciekawość. Zachęcamy do kontaktów i dzielenia się opiniami.

 
Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.