Jaminy – 1 – Urodzenia

Tytuł: Jaminy - 1 - Urodzenia

Stron: 642

Format: 17x24 cm

Okładka: twarda, lakierowana

Publikacja obejmuje lata 1759-1912. Praktycznie wszystkie księgi zostały zachowane, choć ich stan jest różny. Większosć z nich została odnaleziona podczas remontu plebanii w latach 1990-tych pod podłogą strychu. Najstarsza z nich ma mocno uszkodzony jeden narożnik, prawdopodobnie przez myszy, przez co część zapisów jest niepełna. Brakuje też zapisów z lat 1890-1891. Pomimo to można dziękować losowi, że aż tyle informacji udało się odzyskać.

Indeksowaliśmy i weryfikowaliśmy według naszej najlepszej wiedzy, lecz mimo to w opracowaniu mogą pojawiać się błędy spowodowane wieloma czynnikami. Przede wszystkim słabą czytelnością niektórych zapisów, ale również niedbalstwem zapisującego metryki (nie zawsze był to ksiądz). Również same nazwiska ewoluowały w czasie i mimo tego, że staraliśmy się zapisywać je we współczesnym brzmieniu, nie zawsze możliwe było jego ustalenie. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że sama monotoniczność pracy wprowadza źródło błędów – mimo prawidłowego odczytania, zapis w postaci elektronicznej został zarejestrowany z błędem.

Wczesne zapisy mogą nie zawierać kompletu danych, gdyż przed wprowadzeniem Kodeksu Napoleona w 1808 roku nie było ścisłych wymogów co do formy zapisów metrykalnych. W latach 1808-1825 były prowadzone równolegle księgi kościelne wyznania rzymsko-katolickiego oraz Akta Stanu Cywilnego, zwykle prowadzone również przez proboszcza miejscowej parafii, obejmujące wszystkie wyznania. Po roku 1825 księgi kościelne i Stanu Cywilnego stały się tożsame, aczkolwiek osobne dla każdego wyznania. W przypadku Jamin nie zachowały się, żedne księgi Akt Stanu Cywilnego z okresu 1808-1825, ale zahowały się równolegle prowadzone księgi kościelne.

 
Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.