Wspomnienie z życia wsi wieku minionego

Tytuł: Wspomnienie z życia wsi wieku minionego

Autor: Jan Zajko

ISBN: 978-83-951660-2-0

Stron: 114

Format: 15x21 cm

Okładka: miękka, lakierowana

Te wspomnienia są zapisem lokalnych wydarzeń z pierwszej połowy XX wieku barwnie opisujących historię jej mieszkańców. Książka jest rodzajem pamiętnika z życia wsi wieku minionego przeplatającego się z wielką historią wydarzeń XX wieku, widzianą z perspektywy życia zwykłych ludzi na wsi. Wsi nieco odciętej od reszty świata, jaką przez długie lata było Jagłowo.

Jan Zajko [1915-2003] urodził się w Jagłowie skąd wywodziła się jego rodzina. Autor spisał swoje wspomnienia po latach tak jak je widział i czuł. Uwodzi pięknem języka i sformułowań, jakich dziś coraz mniej się używa. Wspomina w niej także swoje nowe życie, jakie rozpoczął w Suchowoli w 1945 roku. Był człowiekiem bardzo rodzinnym, ułanem, wielokrotnym uciekinierem spod luf karabinowych, społecznikiem zaangażowanym m.in. w życie kościoła, wieloletnim pracownikiem i vice prezesem GS-u w Suchowoli od lat 50-tych.

Przez lata wspomnienia te leżały w szufladzie udostępniane jedynie rodzinie. Dziś ze względu na swą wyjątkową wartość historyczno-genealogiczną udostępniamy ją Tobie Czytelniku.

Książka jak zwykle została wzbogacona w rozbudowane przypisy i liczne zdjęcia rodzinne ilustrujące epokę. Na końcu sporządzono indeks osób oraz miejscowości pojawiających się w treści książki.

 
Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.