Dzieje szarego człowieka z Puszczy Augustowskiej

 

45,00 

42 w magazynie (może być zamówiony)

Opis

Autor: Stanisław Szymański

Wydanie: 1

ISBN: 978-83-963963-8-9

Stron: 432

Format: 14,8 x 21 cm

Okładka: twarda, lakierowana

Więcej informacji

Podobnych wspomnień przeczytałem i wysłuchałem wiele, wszystkie są na swój sposób cenne, więc nie chcę ich porównywać czy kwantyfikować, a jedynie podkreślić wyjątkowość dziejów Szymańskiego.

Co w nich najbardziej uderza, to sam sposób w jaki ponad siedemdziesięcioletni mężczyzna patrzy w przeszłość i opowiada swoją historię. Nie tylko samego autora, ale również czytelnika zdziwić może, jak wiele zdołał zachować w pamięci. Najbardziej zdumiewające jest natomiast to, że Szymański całe życie pracował jako pisarz i urzędnik, a mimo to jego opowieść bardziej przypomina te usłyszane niż przeczytane. Historia, chociaż w miarę możliwości utrzymana w chronologicznym porządku, nie składa się u niego z dat i wydarzeń, ale z anegdot i portretów licznych oryginałów, wrogów i przyjaciół, albo po prostu napotkanych osób. Nie mam też najmniejszych wątpliwości, że sam Stanisław Szymański był oryginałem, zupełnie tego świadomym, a już na pewno kierującym się własnym kodeksem moralnym.

[...]

Wspomnienia z początku wydają się wręcz bajkowe, pełne opowieści o dziecięcym postrzeganiu świata, o diabłach śpiących w drzewach, o ogromnych rybach czy napotkanych wilkach. Potem przybierają „kawalerski” ton, zapełniają je opowieści o wojsku, wojnie, pracy, czy problemach młodego człowieka, albo nawet po prostu o popijaniu. Wreszcie na koniec zaczyna przebrzmiewać duch socjalistyczny, w końcu ustępujący miejsca rozliczeniem z życiem i własnym sumieniem. Swoistą klamrą są placki gryczane i bliny na liściu kapusty.

[...]

I tak właśnie widzę tę historię, jako opowieść, którą w normalnych warunkach usłyszeć można tylko i wyłącznie podczas wielu długich rozmów od spotkanego przy łowieniu ryb dziadka, niekoniecznie własnego, ale takiego który staje się własnym wraz z postępem swojej historii. To, że taką opowieść najpierw udało się autorowi wyrwać z własnych ust, z lasu i znad jeziora, i przelać na papier, to że potem udało się rodzinie zachować przez lata, a teraz wzbogaciwszy o zdjęcia i przypisy wydać dla wszystkich, którzy chcieliby jej posłuchać… to już sztuka magika.

Szymon Teżewski

Spis osób wymienionych w treści

Abramowiczowa
Adamuszewska z d. Jagłowska, Katarzyna
Akucewicz, Feliks, leśniczy
Aleksandrowicz
Aleksandrowicz, Tadeusz, starosta
Aleksiejuk, sekretarz PZPR
Anders, Władysław, generał
Antoniewicz, Antoni, burmistrz
Bagińska, Krystyna, urzędniczka
Bagiński, sekretarz
Balczeniuk, komornik
Balicki
Banaszewski, Piotr, komendant MO
Baran
Baranowicz, komornik
Baranowski
Bartoszewicz, Jan
Bartoszewiczowa
Bartoszewiczówna, kierowniczka
Bazydło, sekretarz
Bednarek
Bekier, aplikant
Bekierski, przewodniczący PRN
Bereśniewicz, asesor
Berman, właściciel rozlewni
Bielawski
Biernacki
Bińczyk, kowal
Blady
Blechman, urzędniczka
Błachno, Wawrzyniec, urzędnik
Bodych
Bogdan, przewodniczący GRN
Bogdanowicz, Stanisław, gajowy
Bogłowski, Stanisław, sekretarz
Bołoz, inspektor
Bonecki, adwokat
Borkim, Wacław, organista
Borkowska z d. Wawiórkowska, Katarzyna
Borkowska, Helena
Borkowska, Ludwika
Borkowska, Wincenta
Borkowska, Władysława
Borkowski
Borkowski, Jakub
Borkowski, Jan
Borkowski, Władysław
Borkowski, Zygmunt (Cimkacz)
Borowicz
Borowicz, Jakub, Żyd
Borowicz, Nisel, Żyd
Borowski, Antoni
Borowski, wicewojewoda
Borowy
Bortnowski, Władysław, generał
Bożewicz, Konstanty
Bożydar-Podhoredeński, dziedzic
Brzeziński
Brzosko, Konrad
Brzosko, Konstanty
Brzosko, sędzia
Brzosko, Władysław, poseł
Brzostowski, Karol, hrabia
Bujnowska z d. Wiśniewska, Julia
Bujnowski
Bujnowski, Adam
Bujnowski, prawnik
Bujnowski, Stanisław
Burakowski, kierownik
Burba, nauczyciel
Butler, Witold, pułkownik
Chaduńskim, sekretarz
Chajka, Żydówka
Chalecki (Chudy)
Chalecki (Kadłub)
Charzyński, malarz
Chełmoński, podporucznik
Chendyńska, Wiktoria, urzędniczka
Chilicki, Józef
Chiliński, Wincenty
Chmielewski, peowiak
Chojnacki, sierżant
Chojnowski, Wojciech, ksiądz
Chomiczewski
Chomiczewski, Jan
Choroszewska, Zofia, urzędniczka
Chrostowski, Klemens
Chylińska
Cichanowicz
Cieślukowski, referent
Cieślukowski, Zygmunt
Cukierman, Żyd
Cwaliński
Czarniecki
Czechowski, inspektor
Czerniawski, Adam, kolejarz
Czernoskutow
Czerwiński
Czesnel, Stanisław, kierownik
Czetwertyński, Seweryn, książę
Czokajło, Kazimierz
Czulewicz
Czulewicz, Franciszek
Czumakow, konduktor szosowy
Dabulewicz, Karol, burmistrz
Danilczyk, Albin, urzędnik
Danilewicz
Danilewicz, obrońca
Daniszewski, Piotr Stanisław
Dąbrowski, urzędnik
Dąbrowski, Witold, asesor
de Latour, Stefan, generał
Dmuchowski
Dobrenko, Michał, przewodniczący PRN
Dobrowolski, Józef
Dobrowolski, Zygmunt
Dobrzyniewicz
Dobrzyń, radny
Dragomirow
Drozdowska, kasjerka
Drozdowski, urzędnik
Drzewiński, prokurator
Duchnowski, szewc
Dudek, urzędnik
Dunaj, Józef
Dupek, Szczepan
Dybowski, Stefan, wojewoda
Dyczewski, Izydor
Dyczewski, Jan, urzędnik
Dyczewski, Marcin
Dyczewski, Michał
Dyczewski, Piotr
Dyczewski, Stanisław, gajowy
Dyczewski, urzędnik
Dyczewski, wójt
Dylewski, Roch
Działkiewicz, podpułkownik
Dzienisow, krawiec
Dzierdzikowski
Falewicz, Wojciech, generał
Falicki, Konstanty, policjant
Falicki, szewc
Filipowicz
Filipowski, stolarz
Frąckiewicz
Galicki, woźny
Ganecki, adwokat
Ganuszko, Aleksander
Gągalski, urzędnik
Gąsiorowski
Głuszak, frajter
Gober, Zygmunt
Gomułka, Władysław, I sekretarz PZPR
Górska
Grabiński, komornik
Grochowska, urzędniczka
Gryguć
Grynkiewicz, Adam, architekt
Gulan, przewodniczący PRN
Halicki, Piotr, burmistrz
Haller, Józef, generał
Haraburda, sołtys
Hawryluk, Piotr, starosta
Hejbowicz, sekretarz
Hinkow, lekarz
Hintertan, Jan
Hitler, Adolf, kanclerz
Hofman, sędzia
Horodecki, Julian, wojewoda
Hrynkiewicz, kapitan
Huszcza, Franciszek
Huszcza, Helena
Huzar, asesor
Ignatowicz
Imszeniuk, Jan
Imszeniuk, Roman
Imszeniuk, śluzowy
Iwanicka, żona dróżnika
Iwaszkiewicz, Wacław, sędzia
Jaczuński, młynarz
Jakobson, major
Jakubielski, Wojciech, śluzowy
Jakubowski, Franciszek, starosta
Janik
Janiszewski, biegły
Janke, urzędnik
Jankowski, peowiak
Jarocki, starosta
Jarosz, Dominik
Jarzębowiczówna
Jasiński
Jasiński, sędzia
Jaszczołt, Eugenia, urzędniczka
Jaworowski, Jan, lekarz
Jaworowski, sędzia
Kanfer, kapitan
Kapłan, Szepszel, Żyd
Kapłański, Żyd
Karbowski, Józef, wicestarosta
Karbowski, woźny
Karczewski, rzeźnik
Karczewski, Stanisław, prokurator
Karczyński
Karmuszko, Kazimierz
Karol, Edmund, urzędnik
Karol, Michał, kowal
Karpiński
Karpio, peowiak
Kartasz, Teodozja, urzędniczka
Karwowski, dziedzic

Kębliński, Józef, ksiądz
Kielert, cukiernik
Kierklo, Izydor, sekretarz
Kierklo, Władysław, urzędnik
Klejn, wywiadowca
Klonowski, Alojzy, żandarm
Kluk
Kłoczko, Jan, poseł
Kłosowski, policjant
Knap, komornik
Kniawski
Knosała, Stanisław, wachmistrz
Kobylski
Kochanowicz, Wiktor, urzędnik
Kochanowicz, Witold, urzędnik
Kołhan, wójt
Kołosowski, Edward, urzędnik
Kondracki, wójt
Konecko, Eugenia, urzędniczka
Kopiczyński, Witold
Koral, Jerzy, adwokat
Koral, sędzia
Korejwo, Stanisław, urzędnik
Korobok, enkawudzista
Korsak, stolarz
Korycki, Stanisław
Kosobudzki, Kajetan
Kosobudzki, Ludwik
Kostruba, Włodzimierz, komendant
Kościuszkowa, urzędniczka
Kotowicz, leśniczy
Kowal, Mikołaj, starosta
Kowalczyk, Jan, przewodniczący PRN
Kowalewski
Kownacki, Wincenty
Kozera, urzędnik
Kozicki, porucznik
Kozłowski, kierownik
Kozyrko, Jerzy
Krajewski, major
Kraszewski, Witold, urzędnik
Krczkow, Sawielij
Krejwis, asesor
Krupka, Stanisław, wojewoda
Krupodziorow, Aleksander, kierownik
Kruszewska, urzędniczka
Kruszewski, Bolesław, referent
Krusznia, woźny
Krzemiński, przewodniczący PRN
Krzywacki
Krzywiński, Aleksander, urzędnik
Kuczyńska, Eugenia, urzędniczka
Kuczyński
Kuczyński, urzędnik
Kuhn, Bronisław, sędzia
Kuklewicz, były wójt
Kulbacki
Kulbacki, student
Kulesza
Kunc, Wacław, browarnik
Kunda
Kuprewicz
Kuprin, Aleksandr, pisarz
Kuśnicka, służąca
Kuźmicz, adwokat
Kuźmicz, ordynans
Kwiatkowski, plutonowy
Lanckoroński, Karol, hrabia
Langiewicz, kierownik
Leda, Jan
Lejtan, restaurator
Leplawa, Antonina, urzędniczka
Leplawy
Leplawy, Bronisław, urzędnik
Leplawy, Zygmunt, naczelnik poczty
Leszczyński
Lewoc, Zygmunt
Lipiński
Lipiński, Stanisław, wicestarosta
Łaniewski
Łazarski, Józef
Łazarski, Michał, poseł
Łomanik
Łopata, Mieczysław, sekretarz PZPR
Łucejko, Adam, dyrektor tartaku
Łukaszewicz, sekretarz
Łukawski, gajowy
Maciukiewicz, Adam
Maciuński, Dominik, lekarz
Makarewicz
Makarewicz, lekarz
Makowski
Malanowski, Wacław, starosta
Malenkow
Malinowski
Maliszewska
Margolis, Judel, browarnik
Markowski, Aleksander, gajowy
Masłowski, Andrzej
Matoszko, sekretarz
Matwiejczyk, Franciszek (Maćwiej)
Matwiejczyk, Jan
Matwiejczyk, Józef
Matykowski, Sebastian, urzędnik
Matys
Mazurek, porucznik
Mazurkiewicz, woźny
Metelicki, Jan, urzędnik
Mieczkowska, Leokadia
Mieczkowski, Antoni
Mieczkowski, Feliks
Mieczkowski, Jan
Mierkiewicz, nauczyciel
Mikołajczyk, Stanisław, wicepremier
Mikucki, kierownik gospody
Mikucki, Zygmunt
Mikuć, Serafin
Milanowski
Milanowski, Aleksander
Milewska
Milewski, nauczyciel
Misiewicz
Miszkiel, Franciszek
Miszkiel, Stanisław
Mitros, Aleksander, urzędnik
Mocarski, Aleksander
Moczar, Mieczysław, generał
Moldenhawer, sędzia
Morgownik
Mościcki, Ignacy, prezydent
Motko, Żyd
Mrówczyński, Hieronim
Mróz, Zygmunt, przewodniczący GRN
Murawski
Murawski, Cezary
Nagórski, urzędnik
Naumowicz, Antoni, prezes sądu
Nazarko, komornik
Nazarko, prawnik
Nejfeld, Stanisław, komornik
Neugebauer, Mieczysław, pułkownik
Niedźwiecki, urzędnik
Niedźwiecki, Zygmunt
Niemczynow, nauczyciel
Nubert, Konstanty, starosta
Obuchowski
Okrągły, cieśla
Okurowski, woźny
Oleksiński
Oleksiński, Henryk
Oleksiński, Jan (Pokrywa)
Oleksiński, Wiktor
Orzechowski, kierownik
Osewski
Osóbka-Morawski, Edward, minister
Ostrowski
Panasewicz, Beniamin
Pawłowski, Borys
Pawłowski, Piotr
Peczkajtys, Konstanty, ksiądz
Perzanowski, Bronisław
Petzold, nauczyciel
Piaszczyński, Michał, ksiądz
Pieczyński, pisarz
Piekarski
Pieńczykowski, Feliks, stolarz
Pietras
Pietrzaszewski, Jan, sekretarz
Pilecka z d. Mrówczyńska, Rozalia
Pilecka, Petronela
Pilecka, Stanisława
Pilecki, Julian
Pilecki, Karol
Pilecki, Leon, radny
Pilecki, urzędnik
Pilik, kierownik fabryki
Piłsudska z d. Szczerbińska, Aleksandra, marszałkowa
Piłsudski, Józef, marszałek
Piotrowska, kancelistka
Piwowarski
Podoziorow, Marusia
Podoziorow, porucznik
Polakowska, sędzia
Polczyńska
Prawdzik (Kiełc)
Prawdzik, Jan (Śtuczkow)
Prusko, Antoni
Pstrokońska, urzędniczka
Puchłowska z d. Dąbrowska, Władysława
Radziwiłł, książę
Rechtman, Leon, Żyd
Rejnhardt, Romuald, sędzia
Rempalski, Szczepan
Rogiński, Tadeusz, urzędnik
Roman, Walery, prezes sądu
Roszko, urzędnik
Roszkowski, Karol, organista
Roszkowski, organista
Rotenberg, Gdal, Żyd
Rozensztrauch, adwokat
Rozmysłowicz z d. Zacharewicz, Michalina
Rozmysłowicz, Bronisław
Rozmysłowicz, Józef
Rozmysłowicz, Kajetan
Rozmysłowicz, Kazimierz
Rozmysłowicz, Stanisław
Rozmysłowicz, Tytus
Rozmysłowiczowa
Rożko, urzędnik
Rudowski, Władysław, urzędnik

Rupiński
Rutkowska, urzędniczka
Rydliński, chorąży
Ryszkiewicz, Cyprian, sekretarz
Ryszkiewicz, Placyda
Ryszkiewicz, Stefania
Rzadkowski
Saciuk, woźny
Sadowski, lekarz
Sajewicz, Mikołaj
Sajewicz, Stefan
Salamonowicz, Józef, kierownik
Sankiewicz z d. Borkowska, Teofila
Sankiewicz, Antoni (Sawośko)
Sankiewicz, Kazimiera
Sapieha, Lew, książę
Sawicka, Helena
Sawicka, Zofia
Sawicki
Sawicki, przewodniczący PRN
Sawicki, Stanisław
Sawośko, Romuald
Sedlak z d. Szymańska, Zofia
Sedlak, Malwina
Sedlak, Wacław
Sedlak, Władysław
Serowiecki
Sewastianowicz, Paweł
Sewastynowicz, Józef
Sewastynowicz, Piotr
Siarkowski, zdun
Sibicka, Stefania
Siczewska
Siedlecki, Aleksander, cieśla
Siemieniuk, stolarz
Siemiński, komornik
Siemion
Sieńkowska z d. Szymańska, Izabela
Sieńkowska, Barbara
Sieńkowska, Dania
Sieńkowski, Marian
Sikorski, Władysław, generał
Simson, komisarz
Sipko, sołtys
Sipowicz, adwokat
Siwik, Kazimierz, starosta
Skabowski
Skarżyński, młynarz
Skibicki, Antoni, urzędnik
Skiendzielewski
Skokowski, lekarz
Skorupska, nauczycielka
Skowroński, adwokat
Skowroński, komornik
Skrobot, hycel
Sławiński
Słyszko, Bazyli, asesor
Smykowski
Snarski, asesor
Sobolewski, pułkownik
Sochacki, pisarz
Sokołowska, Katarzyna
Sokołowski, Józef, sekretarz
Sroka, kapral
Stachyra, Marian, urzędnik
Stalin, Józef, dyktator
Stankiewicz
Stankiewicz, Stanisław, burmistrz
Stanko, Roman
Staranowicz, felczer
Staranowicz, Witold, urzędnik
Stefanowski, Władysław, gajowy
Stogowski, sierżant
Stolarski, Ignacy, buchalter
Stoy, porucznik
Straszkiewicz, Michał, inżynier
Straszyński, policjant
Stroynowski, komornik
Styczyński, podporucznik
Suchocki, urzędnik
Sylweziuk, kierownik
Syrowiec, muzykant
Szach, przewodniczący
Szarafanowicz, aplikant
Szczęsnowicz
Szczęsnowicz, Kazimierz
Szczęsnowicz, Stanisław, ksiądz
Szczytko, przewodniczący GRN
Szepiło, sekretarz
Szereszewski, fabrykant
Szkiłądź
Szlubowski, restaurator
Szmejl, Artur, prokurator
Sznurkowski
Szostak, Jan, stolarz
Szreder, hauptman
Sztabiński
Szuksztul, urzędnik
Szumski
Szumski, wicestarosta
Szurc, Maciej
Szwabińska, urzędniczka
Szwed, urzędnik
Szydłowski, szewc
Szygiel, rybak
Szymańska z d. Borkowska, Gabriela
Szymańska z d. Makarewicz, Janina
Szymańska z d. Prusko, Marianna
Szymańska, Grażyna
Szymańska, Halina
Szymańska, Helena
Szymańska, Irena
Szymańska, Leokadia
Szymański, Bernard
Szymański, Czesław
Szymański, Edward
Szymański, Jan
Szymański, Józef
Szymański, Serafin
Szymański, Stanisław
Szymański, Stefan
Szymański, Wacław, kowal
Szymański, Wincenty
Szymański, Władysław
Szymański, Włodzimierz (Dziodzio)
Szymczyk
Ślepski
Śmigielski, Sylwester
Śniadkowski, urzędnik
Świątkowski, akowiec
Tamecki, Bolesław
Tamecki, Józef
Tanianis, Leonard, strażnik leśny
Tarnowski, Andrzej, prokurator
Tenenbaum, Żyd
Toczko
Toczyłowski
Todryk
Tokarew, zastępca przewodniczącego
Trochimowicz, przewodniczący GRN
Trocki, sołtys
Turowska, Karolina
Turowski, Franciszek
Waldo, Barbara
Waldo, Justyna
Waldo, Stefan, sędzia
Waluś
Warhaftig, młynarz
Warmus
Wasilewicz, przewodniczący PRN
Wasilewski, Andrzej, sekretarz
Wasilewski, Sylwester
Wasilewski, urzędnik
Wawiórko, Jan, sołtys
Wawiórko, Józef
Wawiórkówna, Janina, urzędniczka
Wesołowski, sierżant
Węglicka
Węglicki, Józef
Węglicki, Kazimierz
Węglicki, Wincenty
Węgrzycki, Leon, urzędnik
Węgrzyn, Michał, sekretarz
Wielgat, Antoni
Wierzbicki, leśnik
Wierzbołowicz
Wierzbołowicz, aplikant
Wiewiórko, Piotr, radny
Wilczyński
Wilkowski, Żyd
Wiśniewska
Wiśniewski
Wiśniewski, Kazimierz, wójt
Wlanowicz, prezes sądu
Wnorowski, Józef, sędzia
Wnukowski, Aleksander, urzędnik
Wojciechowicz, szewc
Wojciechowski, żandarm
Wojciulik
Wołąsewicz, urzędnik
Wołejko, aplikant
Wołowicz, hrabia
Woroniecki, gajowy
Woroniecki, policjant
Woźnicki, zawiadowca
Wronka
Wysocka, komendant SP
Wysocki, nadleśniczy
Wyszyński, Kazimierz
Zagórski, Ludwik
Zaniewski
Zapadka, Czesław, urzędnik
Zarzycki, sędzia
Zaskiewicz, Antoni, sekretarz
Zdanowicz, Aleksander, prezes sądu
Zdanowicz, naczelnik
Zegadłowicz, Gustaw, generał
Zieziula, prezes sądu
Zirkwitz, sędzia
Znorowski
Zupnicki, Żyd
Zuzelski, frajter
Zysko
Żebrowski, porucznik
Żegarski
Żelazny, wicestarosta
Żogło, urzędnik
Żuk, Paweł
Żuk, Szczepan
Żukowska, Olga, urzędniczka
Żyliński

Polub nas
Jamiński Zespół Indeksacyjny - najnowsze posty (zobacz wszystkie)

Dodatkowe informacje

Waga 0,61 kg
Wymiary 21 × 14,8 × 3 cm

Allegro

Wolisz kupić przez Allegro? Masz taką możliwość (obowiązuje inna cena)!

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o “Dzieje szarego człowieka z Puszczy Augustowskiej”

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Możesz lubić także…