Dawne przedmieścia Augustowa – wiersze

Tytuł: Dawne przedmieścia Augustowa - wiersze

Autorzy: Irena Batura, Krystyna Walicka, Celina Mieńkowska, Bożena Klimaszewska, Jan Saczko, Leonarda Szubzda, Piotr Waldemar Wiśniewski, Józefa Drozdowska, Anna Moczek, Barbara Gałczyńska, Urszula Sieńkowska-Cioch, Czesław Kowalewski, Krystyna Gudel

ISBN: 978-83-956062-0-5

Stron: 56

Format: 15x21 cm

Okładka: miękka, lakierowana

Wiersze o miejscowościach będących dawniej przedmieściami Augustowa

Białobrzegi, Biernatki, Klonownicę, Turówkę, Uścianki, Wójtowskie Włóki i Żarnowo łączy to, że swego czasu stanowiły one przedmieścia Augustowa. Dwa z nich, a mianowicie Klonownica i Wójtowskie Włóki, z czasem zostały wchłonięte przez miasto. Pozostałe stały się samodzielnymi wsiami.

Chcących zgłębić historię dawnych przedmieść odsyłamy do książek historycznych, takich chociażby jak: „Dzieje Augustowa. Od założenia miasta do 1945 roku" autorstwa Wojciecha Batury, Andrzeja Makowskiego i Jarosława Szlaszyńskiego (Suwałki 1997); „Augustów. Monografia historycznaˮ Jarosława Szlaszyńskiego i Andrzeja Makowskiego (Augustów 2007), „Żarnowo przez wieki. Od założenia wsi do czasów współczesnychˮ Krzysztofa Sturgulewskiego (Białystok 2013) oraz „W blasku i cieniu Augustowa. Z dziejów obszaru gminy Augustówˮ Jarosława Szlaszyńskiego (Augustów 2014).

Poeci opowiedzieli o przedmieściach na swój własny sposób: lirycznie, refleksyjnie, a nawet satyrycznie. Są poetyckie wspomnienia z dzieciństwa i młodości, także zamyślenia nad tym, jak było kiedyś i jak jest teraz. Autorzy przywołują w nich bliskie sobie osoby i ważne dla nich miejsca. Czasem bawią się słowem, używając formy haiku, fraszki bądź limeryku.

Każdemu z dawnych przedmieść poświęcono przynajmniej jeden wiersz, najwięcej Żarnowu, na drugim miejscu - Biernatkom, a następnie Białobrzegom i Turówce. Wiersze w tomiku są umieszczone alfabetycznie według nazw przedmieść. Całość jest ujęta w umowną poetycką klamrę.

Autorami wierszy są: Irena Batura, Józefa Drozdowska, Barbara Gałczyńska, Krystyna Gudel, Bożena Klimaszewska, Czesław Kowalewski, Celina Mieńkowska, Anna Moczek, Jan Saczko, Urszula Sieńkowska-Cioch, Leonarda Szubzda, Krystyna Walicka i Piotr Waldemar Wiśniewski. Mieszkają w Augustowie, Chruszczobrodzie, Obuchowiźnie, Sokółce, Suchowoli i Suwałkach.

Prezentowane wiersze zostały przedstawione w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej APK w Augustowie podczas XIX Niedzielnych Pogwarek Poetyckich przy Herbatce 17 lutego 2019 roku.

Zachęcamy do sięgnięcia po tomik i zapoznania się z zebranymi utworami. Zarówno tych, którzy mieszkają bądź urodzili się w zaprezentowanych miejscowościach, ale i wszystkich, którym bliska jest poezja i augustowskie strony.

 
Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.