Opublikowano Dodaj komentarz

Janówka – indeksy ślubów z lat 1897-1915

Wyszukiwarka Geneo po raz kolejny wzbogaciła się o indeksy z parafii Janówka. Tym razem dodaliśmy śluby z lat 1897-1915. Wśród nowych rekordów znajdziemy kilka zagadkowych, dotyczących panów młodych, którzy „przebywali w Ameryce”. Nie jest jasne, czy użyty tu czas przeszły odnosił się do dalszej przeszłości, czy też do bliższej, sygnalizującej odstęp czasu pomiędzy spisaniem aktu a samą kościelną uroczystością zawarcia związku małżeńskiego. W tym drugim, naszym zdaniem bardziej prawdopodobnym przypadku, pan młody nie byłby obecny podczas ceremonii zaślubin i mielibyśmy do czynienia z dość wyjątkowym w kościele „matrimonium per procura”, czyli bez obecności pana młodego, w zastępstwie którego zjawia się pełnomocnik z odpowiednim upoważnieniem. Śluby takie są dopuszczalne przez prawo kanoniczne i przez niektóre ustawodawstwa cywilne w przypadkach, gdy młodych dzieli duża odległość. Na te śluby wydawana była zgoda Konsystorii Sejneńskiej.

Ponadto w nowododanych indeksach widać wpływ wojny na życie mieszkańców. Małżeństwa były zawierane w pośpiechu i nie zawsze towarzyszyły im regulaminowe trzy zapowiedzi.

Ponad 500 metryk zindeksowała Alicja Felkner, a zweryfikowała Barbara Muzyk. Dziękujemy

Jamiński Zespół Indeksacyjny
Polub nas

Jamiński Zespół Indeksacyjny

Indeksacja akt metrykalnych Kotliny Biebrzańskiej, dawnego Dekanatu Augustowskiego, Suwalszczyzny, Ziemi Grodzieńskiej i okolic
Jamiński Zespół Indeksacyjny
Polub nas

Jamiński Zespół Indeksacyjny - najnowsze posty (zobacz wszystkie)

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.