Opublikowano Dodaj komentarz

Janówka – indeksy ślubów z lat 1928-1936

Kościół w Janówce

Kolejna aktualizacja bazy danych wyszukiwarki Geneo dotyczy ślubów z parafii Janówka z lat 1928-1936. W tym okresie zawarto 336 ślubów. Zapisujący utrzymywał ścisły format zapisu, zawierający m. in. informacje o miejscu urodzenia młodych, dzięki czemu możemy dość dokładnie prześledzić ich losy. Pomagają w tym również dopiski na marginesach o zgonach zaślubionych, sięgające czasem czasów współczesnych, ale te są raczej nieliczne. Warto zwrócić uwagę na całkiem sporą ilość osób urodzonych w USA, którzy powrócili do kraju po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, na stałe lub czasowo. W roku 1935 wśród świadków ślubu zaczęły pojawiać się kobiety. Później tradycja ta systematycznie się umacniała i po dzień dzisiejszy kobieta i mężczyzna jako świadkowie to najpowszechniej spotykana kombinacja (choć dozwolone są dowolne). W tym samym roku mamy też pierwsze śluby udzielone w okresie Narodzenia Pańskiego
(od I Nieszporów Narodzenia Pańskiego do niedzieli po 6 stycznia włącznie, zwanej Niedzielą Chrztu Pańskiego). Wcześniej w tym okresie ślubów nie udzielano podobnie jak w okresie Adwentu i Wielkiego Postu.

Na jedną metrykę chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę, a właściwie na występujące przy niej dopiski. Otóż w 1933 roku ślub biorą Aleksander Fortuniewicz i Bronisława Kopiczko. Dopiski mówią, że oboje zmarli tego samego dnia 34 lata później w Grabowie. Ciekawi jesteśmy czy wiecie coś na ten temat? Wypadek? Pożar?

Skany księgi są dostępne na stronach serwisu szukajwarchiwach.pl.

Księgę zindeksował Michał Sienkiewicz, a weryfikowała Barbara Muzyk. Dziękujemy!

Jamiński Zespół Indeksacyjny
Polub nas
Jamiński Zespół Indeksacyjny - najnowsze posty (zobacz wszystkie)
 
Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.