Opublikowano Dodaj komentarz

Krasnybór – indeksy ślubów z lat 1922-1935

Ostatnio mamy dużą różnorodność jeśli chodzi o parafie, z których indeksy dodajemy do wyszukiwarki Geneo. Tym razem to 365 indeksów ślubów z lat 1922-1935. Znajdziemy tu mnóstwo informacji genealogicznych, również dotyczących zgonów osób zaślubionych w postaci dopisków na marginesach. Jest jednak to jeden dopisek, z którym wcześniej nigdy się nie zetknęliśmy.

Jest to unieważnienie ślubu Jana Sienkiewicza z Dominiką Skokówną wyrokiem Sądu Arcybiskupiego Wileńskiego z 1937 roku. Jako uzasadnienie przywołuje się Kanon 1069 §1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (z 1917 roku). W owym czasie paragraf ten brzmiał: “Nieważnie usiłuje zawrzeć małżeństwo, kto jest związany węzłem poprzedniego małżeństwa, nawet niedopełnionego…”. Czyli mamy tu do czynienia z przypadkiem bigamii!

Ponadto znajdziemy tam dwa przypadki cywilnego rozwiązania małżeństwa, ale już po wojnie, przez sądy PRL. Jest to już ostatnia dostępna do indeksacji księga ślubów z parafii Krasnybór. Następne znajdują się w Urzędzie Stanu Cywilnego i dopiero po upływie 80 lat od wypełnienia ostatniej karty księgi zostaną przekazane do Archiwum Państwowego w Suwałkach. Łącznie przez lata pracy zindeksowaliśmy 5860 ślubów i zapowiedzi z parafii Krasnybór.

Księgę zindeksował Darek Rudzewicz. Dziękujemy!

Jamiński Zespół Indeksacyjny
Polub nas
Jamiński Zespół Indeksacyjny - najnowsze posty (zobacz wszystkie)
 
Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.