Opublikowano Dodaj komentarz

Jaminy – indeksy urodzeń z lat 1913-1916

Kościół w Jaminach

Nazwa Jamiński Zespół Indeksacyjny zobowiązuje. Staramy się więc utrzymywać indeksy z parafii Jaminy w najwyższym porządku. Dziś dodajemy dane z księgi urodzeń z lat 1913-1916. W 1914 roku wybuch I Wojna Światowa, która odcisnęła swoje piętno również i w tej księdze.

Proboszcz jamiński ks. Wawrzyniec Włostowski w marcu 1915 roku zostaje aresztowany przez Niemców, a chrztów początkowo udziela proboszcz krasnoborski ks. Kazimierz Szejmis, a później tymczasowym administratorem parafii uczyniono ks. Kazimierza Hrynkiewicza, wikarego z Raczek. ks. Włostowski wraca do parafii na początku 1916 roku. Na przełomie 1915 i 1916 roku w Jaminach znajdziemy też kilka chrztów dzieci urodzonych w parafii Sztabin. W wielu przypadkach ojców nie było przy chrzcie z powodu odbywania służby wojskowej w armii rosyjskiej. Również zdarzało się, że rodziły się dzieci mieszkańców parafii Bargłów i Rajgród tymczasowo przebywających we wsiach parafii Jaminy, z dala od rodzinnych miejscowości.

Również sama księga nosi znaki wojennych niepokojów. Momentami widać, że była prowadzona mniej starannie niż przez większość czasu. Dane z raptularza były przepisywane w złej kolejności, a niektóre mniej istotne informacje, głównie o świadkach były pomijane, jakby metryki były spisywane w pośpiechu.

Wielu mieszkańców przetrwało wojenną zawieruchę o czym świadczą rozliczne dopiski na marginesach dotyczące ślubów i zgonów w czasach niemal współczesnych. Najświeższy dopisek pochodzi z roku 2010 i został wykonany przez obecną kierowniczkę Urzędu Stanu Cywilnego w Sztabinie p. Teresę Lulewicz.

Na roku 1916 kończy się prowadzenie ksiąg metrykalnych w języku rosyjskim. Kolejna księga urodzeń z Jamin znajduje się w USC w Sztabinie i nie prędko dane z niej zostaną upublicznione.

Księgę indeksował Krzysztof Zięcina. Dziękujemy!

Z nowymi rekordami można zapoznawać się dzięki wyszukiwarce Geneo.

Jamiński Zespół Indeksacyjny
Polub nas
Jamiński Zespół Indeksacyjny - najnowsze posty (zobacz wszystkie)
 
Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.