Opublikowano Dodaj komentarz

Janówka – indeksy chrztów z lat 1691-1702

Coraz mocniej zagłębiamy się w genealogiczną historię regionu. W wyszukiwarce Geneo opublikowaliśmy właśnie około 650 indeksów chrztów z parafii Janówka z lat 1691-1702. Dla genealogów zawartość tej księgi ma ograniczone znaczenie, gdyż istnieje ogromna, niemal 100-letnia luka w zapisach metrykalnych w parafii Janówka. Ciężko więc będzie powiązać zidentyfikowanych przodków żyjących w XIX wieku z osobami pojawiającymi się w nowo-dodanym materiale. Oczywiście przy odrobinie szczęścia i dodatkowych informacjach nie jest to wykluczone.

Znajdziemy tu również nieliczne zapiski dotyczące osób z zachodnich rubieży parafii Augustów, sąsiedniej parafii Raczki oraz przygranicznych regionów Prus Wschodnich. Poznamy imiona i nazwiska osób zamieszkujących dwory: Dowspuda, Mazurki i Grabowo. Warto również zwrócić uwagę na zaginione już formy nazwisk (np. Borzymczyk a nie Borzym, Zajczyk a nie Zajko, Arasimczyk a nie Arasim), a także na nazwiska, które w księgach 19-wiecznych już się nie pojawiły (np. Pierożek, Wyrwik, Dołgiła). Kolejnym utrudnieniem dla genealogów jest brak nazwisk panieńskich matek. Zachęcamy również do zapoznania się z pojawiającymi się dość często informacjami o szlachcie zamieszkującej region.

Wszystkie dzieci chrzcił ks. Jan Franciszek Sucharzewski. 50 lat po spisaniu ostatniej metryki w 1702 roku, ks. Leonowicz, ówczesny proboszcz janowiecki podsumował zawartość księgi, którą zamieszczamy jako zdjęcie wiodące.

Z języka łacińskiego księgę zindeksował Krzysztof Zięcina. Dziękujemy!

Jamiński Zespół Indeksacyjny
Polub nas
Jamiński Zespół Indeksacyjny - najnowsze posty (zobacz wszystkie)
 
Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.