Opublikowano Dodaj komentarz

Krasnopol – indeksy ślubów z lat 1823-1825

Kościół w Krasnopolu

Najnowsza aktualizacja bazy danych Geneo dotyczy ślubów i zapowiedzi z parafii Krasnopol z lat 1823-1825. To 80 indeksów z trzech ksiąg stanu cywilnego. Księgi bardzo ciekawe, bo obejmujące wszystkie wyznania. Prócz małżeństw katolickich i żydowskich znajdziemy śluby osób obrządku ewangelicko-augsburskiego i filipońskiego (chyba pierwszy ślub filiponów w naszych indeksach). Ponadto prócz zawartych małżeństw w indeksach znajdują się także zapowiedzi, po których małżeństwo w parafii Krasnopol nie odbyło się, bo młoda była z innej parafii. Jednak nie była to jedyna przyczyna, że do spisania aktu małżeństwa nie dochodziło.  Jak widać we fragmencie metryki poniżej, zapowiedzi powtarzano, gdyż “do małżeństwa nie doszło z powodu ubóstwa obie strony musiały zająć się służbą prywatną w posługach gospodarskich dla wyżywienia się”.

W tych trzech księgach ślubów znajdziemy osoby z wielu pobliskich parafii, takich jak Kaletnik, Jeleniewo, Berżniki, Przerośl, Puńsk, Sejny, Suwałki i bardziej oddalonych Olwita czy Lipsk nad Biebrzą. Dla części osób parafii pochodzenia nie udało się ustalić, gdyż nie podały urzędnikowi metryki urodzenia, lecz potwierdzony przez Sąd Pokoju akt znania.

To już ostatnie księgi ślubów z parafii Krasnopol spisane według Kodeksu Napoleona, który w 1826 zastąpiony został Kodeksem Cywilnym Królestwa Polskiego.

Wszystkie trzy księgi zindeksował Tomek Gaździński. Dziękujemy!

Jamiński Zespół Indeksacyjny
Polub nas
Jamiński Zespół Indeksacyjny - najnowsze posty (zobacz wszystkie)
 
Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.