Opublikowano Dodaj komentarz

Janówka – indeksy urodzeń z lat 1810-1814

Kościół w Janówce

Dodając nowe indeksy nie zawsze zwiększamy zakres lat, ale zawsze zwiększamy ilość dostępnych informacji. Tak też jest tym razem. Za lata 1810-1814 mieliśmy już zindeksowane księgi urodzeń stanu cywilnego z Janówki. Teraz dodajemy indeksy z ksiąg kościelnych z tego samego okresu. Teoria mówi, że powinny być one niemal identyczne – te same daty, ci sami ludzie. I na pierwszy rzut oka rzeczywiście tak jest.

https://screenshotscdn.firefoxusercontent.com/images/0a31bfd8-24ae-4c77-b426-0f07bf87eaab.pngKsięgi cywilne zawierają nieco inny, bogatszy zestaw informacji. Podają między innymi wiek rodziców i szczegółowe dane dotyczące zgłaszających. Księgi kościelne zaś wskazują nam rodziców chrzestnych oraz z reguły księdza udzielającego sakramentu chrztu. Ale są też inne zasadnicze różnice. W księgach cywilnych znajdziemy zgłoszenia urodzeń innych wyznań, których w księgach kościelnych próżno szukać. Z kolei w świeżo zindeksowanej księdze znajdziemy liczne chrzty z miejscowości leżących na terenie Prus Wschodnich, np. Prawdziski, Ginie. Osoby te rejestrowały swoje dzieci w miejscowych urzędach, ale chrzciły na terenie nieodległego kościoła na terenie Polski. Ponadto w wielu przypadkach nazwiska rodziców różnią się pomiędzy księgami. Rozstrzygnięcie, które z nich jest prawidłowe pozostawiamy Wam. Szczególnej uwadze polecamy Wam końcówkę roku 1814 kiedy to w księgach cywilnych nie wiedzieć czemu liczba zarejestrowanych dzieci gwałtowne spada, np. w październiku zarejestrowano tylko dwoje dzieci, przy 50 zapisach w całym roku. Średnia z lat poprzednich wynosiła 85 dzieci rocznie. Zapisy z księgi kościelnej podpowiadają natomiast, że w całym 1814 roku ochrzczono 119 osób (w tym jedną osobę dorosłą). Warto więc zajrzeć do księgi kościelnej, również ze względu na dopiski, które skrzętnie staraliśmy się zebrać.

W ciekawy sposób numerowano metryki. Numerację zapisywano w czterech kolumnach i osobno numerowano różne rodzaje chrztów:

chłopcy z prawowitych małżeństw
dziewczynki z prawowitych małżeństw
chłopcy z nieprawego łoża
dziewczynki z nieprawego łoża

My do liczb w poszczególnych kolumnach dodaliśmy odpowiednio litery a, b c i d. Patrząc więc na końcówkę księgi od razu łatwo sprawdzić ile było zarejestrowanych urodzeń każdego rodzaju. Nic bardziej mylnego! Te sposób zapisu okazał się zbyt trudny dla ówczesnych skrybów. Wielokrotnie powtarzano lub omijano kolejne liczby, a raz zapisującemu piątka pomyliła się z trójką na miejscu dziesiątek i w ten sposób z numeracji uciekło 20 metryk. Na szczęście excel pozwala w sposób szybki i bezbłędny wykonać takie obliczenia. W latach 1810-1814 urodziło się 228 chłopców i 246 dziewczynek. Dodatkowo mamy chrzest jednej osoby dorosłej.

Księgę indeksowała Wiola Ostrowska. Dziękujemy!

Zapraszamy do wyszukiwarki Geneo, aby wyszukać swoich przodków i krewnych.

Jamiński Zespół Indeksacyjny
Polub nas
Jamiński Zespół Indeksacyjny - najnowsze posty (zobacz wszystkie)
 
Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.