Miasto Lipsk nie Magdeburskie ma gruntu lokacyjnego w cyrkumferencji swojej włók 40, morgów oronnych zagumiennych 93 i leśnych morgów 1000. Placów rynkowych i ulicznych Nr 771½. Grunt w gatunku lepszym podłego pozycji srzedniej przysady dobrej.
Jest to fragment opisu gruntów lipszczańskich pochodzący z Inwentarza Klucza Lipskiego z 1786 roku. Dziś publikujemy spis ludności Miasta Lipska wraz z miejscowościami Ostrowie (przedmieścia) i Kurianki. Prócz imienia i nazwiska głowy domu (w większości są to mężczyźni, sporadycznie wdowy po gospodarzach lub inne dorosłe osoby obecne w domu podczas wizyty urzędnika spisowego) podawana jest liczba innych domowników, a z imienia wymienione są dzieci i inne osoby prócz żon. Te ostatnie nie wiedzieć czemu dla spisującego były po prostu tylko liczbami wypełniającymi komórki tabel. Często podawane jest też zajęcie osób dorosłych i starszych dzieci oraz przyczyna nieobecności. Opisano także stan majątkowy w postaci liczby koni, wołów, krów owiec i świń. Dane posortowane są ulicami za wyjątkiem mieszkańców pochodzenia żydowskiego, którzy wymienieni są osobno. Części danych finansowych dziś nie publikujemy zachowując je na następną okazję.
Prezentowana tabela stanowi nieocenione źródło informacji do badań genealogicznych i historycznych z tego ubogiego w metrykalia obszaru. Pokazuje też obraz życia mieszkańców Lipska i okolicznych miejscowości przemawiając do wyobraźni potomków osób tam żyjących ponad 230 lat temu.
Tabelę przygotowała Sabina Filipkowska. Zdjęcia z oryginalnej księgi dostarczył Grzegorz Ryżewski. Dziękujemy!
Dokument jest dostępny na stronie parafii Lipsk. Zapraszamy!
- Wyróżnienie dla Józefy Drozdowskiej - 13 listopad 2024
- Zaproszenie na spotkanie autorskie z Józefem Matyskiełą - 30 październik 2024
- Skąd się wzięło nasze logo - 14 luty 2024