Od dawna zapowiadana i bardzo wyczekiwana wyszukiwarka GENEO już jest!
Prace rozwojowe nad nią rozpoczęły się w sierpniu tego roku, choć wymagania co do funkcjonalności ukształtowały się już znacznie wcześniej. Jej start był wielokrotnie przekładany, ale pamiętajmy – powstała dzięki pracy wolontariuszy. Mamy nadzieję, że nie zawiedzie waszych oczekiwań, choć zapewne nie jest wolna od błędów i niedociągnięć. To jednak dopiero początek – będziemy usprawniać i poprawiać.
Na polskich stronach poświęconych genealogii można zetknąć się z wieloma wyszukiwarkami. Większość z nich wyszukuje jednak niemal wyłącznie imiona i nazwiska osób, których metryka dotyczy i ewentualnie ich rodziców lub małżonków. Jamiński Zespół Indeksacyjny stosuje rozszerzony format indeksacji i do takiego formatu dostosowana jest wyszukiwarka. Prócz wyszukiwania imienia i nazwiska mamy następujące możliwości:
- Ograniczanie wyszukiwania do rekordów z określoną miejscowością (miejscowość urodzenia, ślubu, zgonu lub zamieszkania)
- Ograniczanie wyszukiwania do określonego zakresu lat (pod uwagę brane są lata zapisu metryk w księgach)
- Wyszukiwanie tylko w zasobach wybranej parafii.
- Wyszukiwanie wraz z podaniem relacji – małżonek, rodzice lub dowolna osoba (świadkowie, chrzestni) występująca w znalezionym rekordzie.
- Wyszukiwanie według dowolnego tekstu zwraca rekordy, w których występuje podany tekst, również w uwagach.
W tej chwili udostępniamy GENEO w wersji 1.0, która przeszukuje urodzenia, śluby i zgony. Są plany i pomysły na wprowadzanie nowych funkcjonalności, a w pierwszej kolejności na dodanie do wyszukiwarki zapowiedzi. Oto niewielki, dwuosobowy zespół, który przygotował wyszukiwarkę:
- Paweł Czachor – wolontariusz i sympatyk JZI, jest programistą JAVA. Przygotował projekt interfejsu użytkownika, strukturę bazy danych oraz cały kod aplikacji
- Krzysztof Zięcina – wolontariusz i członek JZI, odpowiedzialny był za przygotowanie wymagań, przygotowanie plików z danymi i testowanie.
Dziękujemy!
Dostęp do GENEO jest poprzez stronę wyszukiwarki.
- Wyróżnienie dla Józefy Drozdowskiej - 13 listopad 2024
- Zaproszenie na spotkanie autorskie z Józefem Matyskiełą - 30 październik 2024
- Skąd się wzięło nasze logo - 14 luty 2024