Opublikowano Dodaj komentarz

Janówka – indeksy ślubów z lat 1841-1850

Wkrótce Święta. Wspólnie z rodzinami i przyjaciółmi zasiądziemy do wigilijnej kolacji. Z niecierpliwością będziemy wypatrywać pierwszej gwiazdki. Po choinką znajdą się te drobne i te mniej drobne prezenty, na które z niecierpliwością oczekują dzieci (dorośli pewnie też). Dziś z naszej strony też mały prezencik dla wszystkich Sympatyków w postaci indeksów ślubów z parafii Janówka z lat 1841-1850, które dodaliśmy do wyszukiwarki Geneo.

W okresie tym odbyło się 268 ślubów. Z tych nowych wpisów będą zadowoleni również poszukiwacze przodków z parafii Raczki i Szczebra, gdyż po raz kolejny znajdujemy dowody na silne związki mieszkańców Janówki z ościennymi parafiami. Na szczególną uwagę natomiast zasługuje notka księdza Makowskiego, dziekana augustowskiego z wizytacji na początku 1845 roku, w której podsumowuje zapisy za rok 1844:

Zwracamy uwagę na ostatnie zdanie: “Różność zaś podpisów utrzymującego akta nastąpiła z powodu śmierci X. Domańskiego”. I rzeczywiście! Obejmujący po śmierci ks. Domańskiego parafię ks. Tomaszewski podrabia podpis swojego poprzednika na wielu aktach. Przyczyna takiego postępowania nie jest do końca znana. Można tylko przypuszczać, że księga była spisywana z raptularza partiami, przy czym część księgi przepisywał ks. Tomaszewski po śmierci ks. Domańskiego, podczas gdy w raptularzu podpisywał się jeszcze ks. Domański. Jak było naprawdę zapewne nigdy się nie dowiemy, aczkolwiek więcej światła mógłby rzucić na sprawę akt zgonu ks. Domańskiego. Wrócimy jeszcze do tego tematu w przyszłości.

Księgę zindeksował i podrobione podpisy wychwycił Michał Sienkiewicz. Dziękujemy!

Jamiński Zespół Indeksacyjny
Polub nas
Jamiński Zespół Indeksacyjny - najnowsze posty (zobacz wszystkie)
 
Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.