Opublikowano Dodaj komentarz

Janówka – indeksy urodzeń z lat 1823-1832

Kościół w Janówce

Już dość dawno nie publikowaliśmy indeksów z parafii Janówka. Czas więc zmienić ten stan rzeczy i zaczynamy od mocnego uderzenia, czyli indeksów urodzeń z księgi 1823-1832. Niemal 10 lat to 779 urodzonych dzieci.

Co ciekawego tu znajdziemy?

Przede wszystkim natkniemy się na całkiem liczne wpisy również spoza obszaru parafii Janówka – są wpisy ze wsi Turówka, Biernatki i Żarnowo, a więc należących do parafii Augustów. Są też mniej liczne rejestry urodzeń z obszaru Prus Wschodnich (miejscowości Kiele, Milewo, Prawdziski, Turowo, Zocie) i pojedyncze urodzenia z innych ościennych parafii.

Spośród interesujących osób przewijających się przez te indeks warto wymienić malarza rodem z Włoch o spolszczonym imieniu i nazwisku Ignacy Krystyni, zamieszkałego w Suchej Wsi, ale niewątpliwie sprowadzonego przez Hrabiego Michała Paca. Znajdziemy tam też skuptora (czyli rzeźbiarza) zatrudnionego w dowspudzkim dworze oraz wielu urzędników tegoż dworu jak i Gminy Dowspuda. Nie często też urodzenie własnego (przynajmniej według prawa) dziecka zgłasza 73-letni ojciec, w dodatku ubogi dziad szpitalny. W dalszym ciągu możemy także śledzić losy angielskich i szkockich kolonistów o coraz bardziej spolszczonych nazwiskach.

Nie była to łatwa do indeksacji i weryfikacji księga. Lata 1823-1825 zapisane zostały po łacinie jako skrócone zapisy kościelne (indeksy z akt cywilnych z tego okresu będziemy jeszcze publikować). Pozostałe lata zostały spisane po polsku, ale sądząc po charakterze pisma, przez co najmniej kilka osób, z których większość nie grzeszyła znajomością ortografii.

Księgę indeksowali: Marek Bartoszewicz (lata 1823-1825), Wiola Ostrowska (rok 1826) i Barbara Zgórecka (lata 1827-1832). Dziękujemy!

Na zapoznanie się z indeksami pozwala nasza wyszukiwarka Geneo.

Jamiński Zespół Indeksacyjny
Polub nas
Jamiński Zespół Indeksacyjny - najnowsze posty (zobacz wszystkie)
 
Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.