Kościół w Sylwanowcach

Sylwanowce (Селіванаўцы)

Historia parafii
Kościół filialny w Sylwanowcach istniał już w 1775 r. Centrum parafii znajdowało się w Hoży. W 1795 r. została wydzielona parafia Sylwanowska. Kilkanaście lat później drewniany kościół w Sylwanowcach spłonął. Nowa murowana świątynia została wzniesiona w 1840 r., kiedy proboszczem parafii był ks. Adalbert Sobolewski. Budowę świątyni dokończono w 1867 roku. W prawym ołtarzu znajduje się epitafium Jadwigi z Sobolewskich Tukałło (1871-1908), fundatorki kościoła oraz jej popiersie wykonane z białego marmuru.
Kościół Przemienienia Pańskiego ma architekturę klasyczną. Jest murowany, wykonany z kamienia polnego, dekorowany otynkowaną cegłą, prostokątny, z pełnołukowymi oknami w elewacjach bocznych. Na poddaszu znajdują się dwie lukarny (pionowe okienka), pod nimi nisze bez rzeźb, które zdobią fasadę frontową, podobnie jak dwa lwy przy wejściu. Dach nad prezbiterium walmowym jest dwuspadowy. Ośmiograniasta wieża-dzwonnica jest drewniana, z dachem namiotowym. Na dziedzińcu, po lewej stronie elewacji frontowej, znajduje się drewniana kapliczka z posągiem jakiegoś świętego. W głębi po prawej stronie w rogu muru mieści się grota Niepokalanej Maryi Panny. Za apsydą znajduje się dekoracyjne żelazne ogrodzenie. W 1991 r. dziedziniec został odnowiony, miejscami zabetonowany. †
W środku kościoła płaski sufit oparty jest na czterech słupach, dzielących salę modlitewną na trzy nawy. Kościół ma trzy ołtarze: główny i dwa boczne. Ołtarze są drewniane, rzeźbione. W głównym ołtarzu jest umieszczony namalowany w 2010 r. obraz Przemienienia Pańskiego. Obraz namalował pan Walery Etel z Grodna. W drugiej kondygnacji znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.  W prawym bocznym ołtarzu znajduje się obraz św. Wojciecha. Wyżej jest umieszczony obraz Świętej Trójcy. W lewym ołtarzu znajduje się obraz Opieki Matki Bożej, wyżej – obraz św. Maryi Magdaleny pod Krzyżem. W bocznych ołtarzach również są umieszczone figury z gipsu: w prawym - figura św. Antoniego Padewskiego, w lewym – św. Franciszka z Asyżu. Tuż przy bocznych ołtarzach stoją statuy naturalnej wielkości: po prawej stronie figura Najświętszego Serca Pana Jezusa, a po lewej - Niepokalanego Serca Matki Bożej.
W kościele są organy, wykonane przez ks. Szymona Warkałło pomiędzy 1909 i 1915 r. Są też piękne stacje Drogi Krzyżowej, płaskorzeźby, odlewy gipsowe, malowane, które kupił ks. Roch Modzelewski na początku XX w. Pan Jan Kurczewski ze wsi Mońkowce ufundował Drogę Krzyżową.
Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Sylwanowcach posiada chrzcielnicę oraz znak z miedzi, upamiętniający Jubileusz 1900 roku. Na przykościelnym terenie w 1936 r. przez członków chóru kościelnego pod przewodnictwem pana Chańko została wybudowana grota z kamieni. Ks. Średnicki przywiózł do groty figurę Matki Bożej z Lourdes.
W 1901 r. w kościele w Sylwanowcach odprawił prymicyjną Mszę Świętą ks. Romuald Jałbrzykowski, późniejszy arcybiskup wileński.
W czasach radzieckich kościół nie był zamknięty, ale przez długi czas nie miał księdza. Wierni bronili świątyni przed zamknięciem, odprawiali nabożeństwa, kładąc ornat na ołtarzu. Do parafii dojeżdżali księża z Adamowicz. W latach 90-tych w parafii pracował ks. Józef Majewski z Łomży, który wzniósł kamienną wieżę nad kościołem i umieścił w niej trzy dzwony.  niesieniu, przykryty drzewami i krzyżami, ogrodzony murem kamiennym znajduje się cmentarz. Brama żelazna, prawdopodobnie została przeniesiona, tak jak i mur, przy poszerzaniu cmentarza. Aleja dzieli cmentarz na dwie części. Grób niemieckich żołnierzy z I wojny światowej znajduje się po prawej stronie od wejścia. Nieopodal - wspólny grób żołnierzy 101 pułku ułanów Wojska Polskiego poległych 22 września 1939 r. w bitwie pod Kodziowcami.
Wzdłuż alei mieszczą się groby księży. Tutaj, pod wysokimi pomnikami z granitu, znaleźli wieczny odpoczynek proboszczowie parafii: Szymon Hrynkiewicz (1868-1898), Kazimierz Średnicki (1890-1933) i Władysław Kresowski (1907-1962).
Za portalem Słowo Życia
 

1 komentarz do “Sylwanowce (Селіванаўцы)

  1. […] 1908/44 Wiktoria Lis (c. Piotra i Elżbiety z d. Biełous) z parafii Sylwanowce […]

     
Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.