Teolin

Zindeksowane zasoby

Dostęp poprzez wyszukiwarkę:

Urodzenia 1864 (fragmenty) (aktualizacja 5 marca 2018)

Zgony 1920, 1924, 1929, 1932 (fragmenty) (aktualizacja 5 marca 2018)

Niemetrykalne (dostęp poprzez link bezpośredni):

Deklaracje mieszkańców wsi Bartniki o przynależności do parafii Teolin lub Lipsk - 26 lutego 1907

Za Słownikiem Geograficznym Królestwa Polskiego

Teolin, os. kośc. i karczma, pow. augustowski, gm. Wołowiczowce, par. Teolin, odl. 46 w. od Augustowa, leży tuż pod Sopoćkiniami, posiada kościół par., 4 domy. W r. 1827 było 3 dm., 20 mk. Kościół murowany i parafią założył tu w r.1789 Antoni Wołłowicz. Kościół stoi na górze, posiada w podziemiach gro­by ro­dzi­ny fundatora. Wołłowiczowie mieli swą siedzibę w Świacku, odl. o 2 w. od T.; utrzymywali tam piękną stadninę. Od lat 10 nabożeństwo nie odprawia się w tutejszym kościele. Br. Ch.

 

2 komentarze do: “Teolin

  1. Byliśmy tam z żoną w 2009 roku. Fajne, swojskie miejsce, ciekawi ludzie, przeważnie Polacy. Wiele znajomych nazwisk na lokalnym cmentarzu. Niestety żadnych śladów mojego prapradziadka Pawła Szczudło, który stamtąd trafił pod Sejny, ani jego ojca Andrzeja, mojego imiennika. W 1832 roku w Sejnach, na ślubie Pawła Szczudło świadkiem był jego brat Wincenty, “szewc w posadzie Ostasza”. Odwiedziliśmy także tę wieś, która dziś nazywa się ASTASZA, ale i tam śladów Szczudłów brak.
    O naszym pobycie pisałem m.inn. tu: https://zagowiec.wordpress.com/2016/10/10/trzy-dni-na-bialorusi/

     
    1. Zapraszamy do pomocy w rozbudowaniu strony o parafii Teolin. Wszystkie strony tutaj wykonywane są społecznie. Każda pomoc się przyda, tym bardziej, że odwiedził Pan tę miejscowość i z pewnością wykonał Pan wiele ciekawych zdjęć. Chętnie udostępnimy ten materiał tutaj lub w postaci osobnego postu. Jeszcze raz zapraszamy!

       
Dodaj komentarz

Ta strona używa Akismet do blokowania spamu. Dowiedz się, jak przetwarzane są komentarze.