Księga pamięci Żydów augustowskich

Tu znajdują się informacje o zbiórce pieniężnej na tłumaczenie z hebrajskiego i jidisz "Księgi pamięci Żydów Augustowskich".

7 czerwca 2021

Wczoraj zakończyła się publiczna zbiórka pieniężna na portalu kickstarter.com. Niestety, udało się zebrać zaledwie 695 zł, a że była to zbiórka w modelu "wszystko albo nic", kwoty wsparcia zostaną zwrócone darczyńcom. Jednak jest to jedyna zła informacja dotycząca zbiórki! Teraz same dobre...

Otrzymujemy wiele pytań dotyczących możliwości nabycia albumu "Unikalny Augustów". Informujemy i przypominamy - album jest dostępny wyłącznie dla wspierających i nadal można go zamówić wybierając odpowiednią nagrodę za wsparcie poprzez nasz sklep internetowy.

Pozyskaliśmy nowego sponsora projektu (osobę fizyczną) i możemy śmiało stwierdzić, że Projekt jest niemal w 100% sfinansowany!

Podpisaliśmy również umowę na tłumaczenie z języka hebrajskiego z panią Magdaleną Sommer z terminem wykonania do końca roku. Jest więc duża szansa, że książka trafi do rąk darczyńców już pod koniec stycznia, czyli zgodnie z harmonogramem.

27 maja 2021

O północy zakończyła się publiczna zbiórka funduszy na tłumaczenie “Księgi pamięci Żydów augustowskich” na portalu wspieram.to. Oto podsumowanie akcji:

Łącznie zebraliśmy 17 771 zł z oczekiwanych 31 500 zł, czyli około 56% tej kwoty. 95 osób wsparło nas 121 razy, a to oznacza, że kilka osób wspierało nas wielokrotnie! Dziękujemy za wszystkie wpłacone kwoty, te duże i te małe! Jesteście wielcy!

Wsparcia finansowe to jedno, ale nie bylibyśmy w stanie uzbierać tej kwoty, gdyby nie szeroko rozpowszechniana informacja o kampanii. Łącze do portalu było udostępnione 188 razy! Nasze wskaźniki pokazują, że strona kampanii na portalu wspieram.to była odwiedzana w tym czasie ponad 3100 razy! Zainteresowanie pomysłem i zbiórką pieniężną przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania i jest to miejsce, aby podziękować również wszystkim, którzy niestrudzenie udostępniali informacje o zbiórce na tłumaczenie “Księgi pamięci Żydów augustowskich”. Bez Was o akcji nie dowiedziałoby się aż tyle osób!

Równolegle do trwającej kampanii na wspieram.to otrzymaliśmy kilkanaście wsparć bezpośrednio na konto, a także znaczące wsparcia od instytucji: Augustowskich Placówek Kultury oraz Urzędu Gminy Sztabin. Oto podsumowanie finansowe na dzień dzisiejszy:

przez portal wspieram.to zebrano 17 771,00 zł
pozostałe wsparcia 13 047,18 zł
prowizja portalu i koszty nagród 6 428,12 zł[1]
na tłumaczenie zostaje 24 390,06 zł

Nie wiemy, jaka będzie dokładnie końcowa objętość Księgi, ale przewidujemy, że do pełnego sfinansowania tłumaczenia brakuje nam jeszcze około 3-6 tysięcy złotych. Dlatego nie będziemy ustawać w wysiłkach, aby zebrać brakującą kwotę. W związku z tym postanowiliśmy kontynuować zbiórkę publiczną, już przez nasz własny sklep internetowy, która będzie trwała do końca listopada. Zachowujemy przy tym identyczny regulamin wiążący wsparcia z nagrodami, jak na portalu wspieram.to. Oto link do kontynuacji zbiórki: https://jzi.org.pl/kategoria-produktu/kpza/. Zobowiązujemy się jednocześnie do dalszego informowania o postępach w pracach nad Projektem na stronie https://jzi.org.pl/ksiega-pamieci-zydow-augustowskich/.

Wkrótce do wszystkich osób wspierających roześlemy certyfikaty potwierdzające wsparcie.

Raz jeszcze dziękujemy wszystkim wspierającym! Dodajecie nam energii i motywacji do dalszej pracy!

17 maja 2021

Pośrodku rynku, w miejscu naprzeciwko środkowego okna mieszkania rabina, musztrowano rekrutów, uczono ich defilować, stawać na baczność i w bezruchu jak posągi. Uczono jak trzymać broń, w jaki sposób nosić ją na ramieniu, jak wbijać bagnet w słomianą kukłę. Augustów, miasto które leży niedaleko granicy niemieckiej, miało duży garnizon.

Stacjonowały tam kozackie oddziały, a wśród nich było wielu ordynansów – Kałmuków z kolczykami w uszach.

Nie byłem całkiem obojętny wobec tych żołnierskich parad odbywających się w święta państwowe, kiedy żołnierze z oficerami szli do cerkwi i zbierali się tam na godzinę a czasem więcej. Ja i moi rówieśnicy, a także młodsi i starsi, staliśmy na zewnątrz, na rynku cierpliwie czekając na ich wyjście. Latem nie było to trudne, ale zimą, kiedy szczypał mróz, zamieniało się w prawdziwą udrękę. Uszy marzły, z nosa leciało, stopy zamieniały się w kłody, a palce zamarzały. Dzwoniłem zębami, ale trwałem i doczekiwałem się. Widowisko, które się tam odbywało warte było wszelkich, nawet największych poświęceń.

Żołnierze, oficerowie i pułkownicy wychodzili i ustawiali się w równych szeregach. Musztrowali się i paradowali po placu defilując w tę i z powrotem. Wojskowa orkiestra grała, dobosze maszerowali na przedzie, zapiewajło intonował żołnierską melodię, a cały oddział ją podchwytywał. I mnie to porywało, podśpiewywałem z nimi i w podskokach kroczyłem tuż obok doboszy. Towarzyszyłem żołnierzom przez miasto i jeszcze kawałek dalej, aż dochodzili do koszar. Dopiero wtedy wygłodniały, przemarznięty zawracałem w stronę miasta i biegłem zjeść. Za żadne skarby nie przegapiłbym żadnej wojskowej parady.

Jest to już trzeci fragment tłumaczenia "Księgi pamięci Żydów Augustowskich" z języka jidysz. Chcesz przeczytać więcej? Wesprzyj tłumaczenie całości tej Księgi https://wspieram.to/jzi-zydzi-augustow

Na zdjęciu musztra wojska na rynku w Augustowie. Czy ta fotografia pochodząca z kolekcji Marcina Turkowskiego znajdzie się w albumie "Unikalny Augustów"? Przypominamy, że album ten będzie dostępny wyłącznie dla osób wspierających wydanie Księgi!

15 maja 2021

Osiągnęliśmy 50% celu!

To jest bardzo duża kwota. Prócz tego spływają do nas wsparcia z zagranicy (i nie tylko) bezpośrednio na konto. Za każdą wpłaconą kwotę, i tę małą, i tę dużą, dziękujemy!

Przewidujemy, że Księga pamięci Żydów augustowskich zostanie wydana w nakładzie 100 egzemplarzy. Z tej ilości musimy zaspokoić nasze zobowiązania, czyli egzemplarze dla bibliotek oraz nagrody dla wspierających. Według bieżących rachunków zaledwie 21 egzemplarzy trafi do sprzedaży publicznej! To niewiele, więc jeśli chcesz zapewnić sobie egzemplarz, wesprzyj teraz, bo zostało zaledwie kilka dni do końca kampanii! Nagrody - bezpłatne egzemplarze Księgi oraz albumu "Unikalny Augustów" - czekają!

12 maja 2021

Piękna Jehudit

Naszymi sąsiadami była młoda para - najstarsza córka pięknej Jehudit ze swoim mężem. Mieli skład bakalii, a od podwórza dwa obszerne pokoje z kuchnią, wszystko bogato umeblowane. Korytarz i ganek były wspólne.

Piękna Jehudit, ma się rozumieć, miała męża oraz, oprócz zamężnej córki, syna o imieniu Nisl, który był ode mnie 3 lata starszy.

W Augustowie wszyscy znali Jehudit. Handlowała zbożem i miała spichlerz. Przychodziłem tam, żeby pobawić się z Nislem. Pociągały mnie przede wszystkim stęchła woń, półmrok i mączny pył unoszący się w powietrzu. W kątach zasnutych pajęczynami stały saki napełnione kukurydzą, pszenicą, jęczmieniem i żytem. Jako że byłem dość mały i zwinny, lubiłem się chować pomiędzy workami, gdzie nikt nie mógł mnie znaleźć. Najbardziej pociągała mnie skrzynia z grochem. Turlałem się w przesypujących się nasionach, czerpiąc z tego ogromną radość oraz czując groch pod koszulą, na całym ciele, nawet w butach.

W ich stodole, w sąsieku bawiłem się z moją młodszą siostrą Maszą i kilkoma jej koleżankami w „tatę i mamę”. Czasami moja siostrzyczka, a czasami inna dziewczynka oczekiwały dziecka, a ja byłem tatą i akuszerem, który pomagał przyjść niemowlęciu na świat i potem je wychować.

Piękna Jehudit była pobożną Żydówką. W miasteczku krążyły żartobliwe opowieści o jej gorliwych modłach do Pana Świata, które rankiem dawały się słyszeć z babińca. Do synagogi przychodziła wcześniej, jeszcze zanim formował się pierwszy minjan. Piękna Jehudit pozostawała z Najwyższym w intymnej zażyłości, była z nim na „ty” nie tylko podczas modlitwy, ale także w życiu codziennym. Mówiła do niego: „Ja, twoja sługa, piękna Jehudit już tu jestem. Natomiast mój mąż Cwi Hirsz jeszcze stoi w bieliźnie, niedługo przyjdzie.

Jest to kolejny fragment tłumaczenia Księgi pamięci Żydów augustowskich z języka jidysz. Chcesz przeczytać więcej? Wesprzyj tłumaczenie całości tej Księgi: https://wspieram.to/jzi-zydzi-augustow

Nie zachowała się fotografia pięknej Jehudit, dlatego dla zilustrowania posta załączamy zdjęcie innej pięknej Żydówki - Hedy Lamarr, austriackiej i amerykańskiej aktorki. Urodziła się 9 listopada 1914 roku w Wiedniu.

5 maja 2021

Już chyba wszyscy wiedzą, jak wygląda projekt okładki „Księgi pamięci Żydów augustowskich”. Publikowaliśmy go w wielu miejscach, aż do znudzenia. Projekt ten, o ile skutecznie nawiązuje zarówno do skromnej okładki oryginału, jak i do okładki poprzedniej księgi pamięci wydanej przez JZI (o Żydach sokólskich), to jest za mało związany z samym Augustowem. Czas więc było coś wymyślić. Jakiś augustowski akcent na okładce, inny niż tylko w tytule.

Pomnik wzniesiony na dawnym cmentarzu żydowskim w Augustowie jest najbardziej znanym dziś symbolem dawnej obecności Żydów w tym mieście i w jakiś sposób powinien zostać utrwalony na okładce książki. Stąd graficznie niewielkie, ale symbolicznie istotne zmiany w nowym projekcie okładki. Wewnętrzny obrys ornamentu odzwierciedla kształt górnej połowy pomnika. Dodatkowo w szczytowej części znajduje się wierna kopia menory (siedmioramiennego świecznika, symbolu judaizmu), która została wykuta w oryginalnym pomniku. Osobie patrzącej na okładkę projekt ma przypominać o losach Żydów Augustowskich, a jednocześnie nie powinien tracić pierwotnych powiązań z poprzednimi wydaniami ksiąg pamięci, w tym z oryginałem księgi augustowskiej.

Więcej: https://jzi.org.pl/2021/05/05/nowa-okladka-ksiegi-pamieci-zydow-augustowskich/

Wesprzyj projekt: https://wspieram.to/jzi-zydzi-augustow

29 kwietnia 2021

Ojciec zabrał mnie do Ostrowi. Ujrzałem tam zupełnie innych Żydów. Całkiem niepodobnych do tych, których znałem z Augustowa. Mówili inaczej, ubierali się inaczej, ale skoro chcieli ojca za rabina, to musieli to być prawdziwi, porządni Żydzi. W moich oczach wyglądali jednak dziwacznie. Zaniedbani, zarośnięci, ze skołtunionymi brodami i dziko rosnącymi pejsami. Wszyscy zapuszczeni i niedomyci.

Zaskakujące że ojciec był tymi osobliwymi Żydami zachwycony. Tłoczyli się nieustannie w naszym domu, wchodzili i wychodzili, drzwi się nie zamykały, najwyraźniej pilnie potrzebowali rad mojego ojca. „To bardzo pobożni Żydzi” – tak mówiła mi mama, i dlatego ojciec tak bardzo ich lubił.

Mnie się jednak nie podobali. Jak miałem ich lubić, skoro oni mnie nie lubili. Patrzyli koso i wołali za mną „Niemiec!”. Nie mogłem zrozumieć, jak to się stało, że żydowski chłopak z Nisztaniszek, Michaliszek i Augustowa stał się dla nich „Niemcem”. Skoro człowiek się rodzi Żydem w rodzinie rabina, czy może stać się kimś innym? Jak to? Nie rozumiałem, jak mogą mnie tak przezywać.

Kiedy wychodziłem na ulicę, chłopcy w moim wieku unikali mnie, spoglądali na mnie jakbym był potworem. Nosili długie kapoty, których poły plątały się im między nogami i przeszkadzały w szybkim biegu. Na głowach nosili dziwaczne czapki z deklem. Czułem się bardzo nieswojo, wolałem zostawać w domu…

Mama posłała po krawca. Zdjął ze mnie miarę i za parę dni miałem długą kapotę, taką jak wszyscy. Nie chciałem się wyróżniać, żeby nie wytykano mnie palcami. Postanowiłem zapuścić sobie pejsy, żeby przestali gapić się na mnie, jak gdybym był jakimś straszydłem.

Tak Aba Gordin, syn augustowskiego rabina, opisywał wyjazd z Augustowa do Ostrowi Mazowieckiej. Trafił z jednej społeczności żydowskiej do drugiej, ale jakże innej niż ta "wielkomiejska", augustowska.

To przetłumaczony fragment "Księgi pamięci Żydów augustowskich". Wesprzyj projekt, a dowiesz się więcej o dawnych mieszkańcach Augustowa wyznania mojżeszowego: https://wspieram.to/jzi-zydzi-augustow

26 kwietnia 2021

Dzisiaj osiągnęliśmy półmetek zbiórki na sfinansowanie tłumaczenia Księgi pamięci Żydów augustowskich! Zostało jeszcze 30 dni. Jak wygląda podsumowanie pierwszego miesiąca?

Otóż zebraliśmy 14 591 zł, czyli 46% potrzebnej kwoty! Jest to dla nas znakomita wiadomość! Nie spodziewaliśmy się takiego odzewu ze strony naszych sympatyków. Jesteśmy Wam niezmiernie wdzięczni za wsparcie jakie potraficie okazać. Wsparcie polegające nie tylko na zasilaniu budżetu Projektu, ale również na szerzeniu wiedzy o nim wśród jak najszerszej rzeszy ludzi oraz nieustannym motywowaniu nas do dalszego wysiłku.

Taka kwota zebrana na tym etapie pokazuje, że to był bardzo dobry pomysł i mamy szansę go wspólnie zrealizować. Książkę wyda Stowarzyszenie Jamiński Zespół Indeksacyjny, ale powstanie dzięki Wam - pasjonatom, społecznikom, miłośnikom Ziemi Augustowskiej, naszym fanom! Raz jeszcze serdeczne podziękowania! Zostało 30 dni. Wspierajmy dalej:  https://wspieram.to/jzi-zydzi-augustow

23 kwietnia 2021

Za 20 zł można kupić wiele drobnych prezentów, o których szybko zapominamy i lądują następnie gdzieś głęboko w szufladzie, albo szybko stają się bezużyteczne i lądują w koszu.

Za 20 zł można też wesprzeć lokalną historię Augustowa przekazując taki drobny datek na społecznościowy projekt tłumaczenia "Księgi pamięci Żydów augustowskich". Na pewno się nie zmarnuje!

Dla jednej osoby to jest niewielka kwota, jednak jeśli wiele osób zdecyduje się na takie wsparcie, kwota staje się konkretna. Tak właśnie działają projekty crowdfundngowe!

Wzbogać historię Augustowa i wesprzyj Projekt:  https://wspieram.to/jzi-zydzi-augustow

21 kwietnia 2021

W ubogiem, trawionem nieustannie pożogą, mieście, daremnie szukać zabytków przeszłości, gmachów okazałych. Widok ten aż nadto uwidocznia nasze słowa: ma to być bowiem ulica „pryncypalna”. Przy dostatecznem powiększeniu obrazu można odczytać na domu narożnym szyld wyłącznie w języku rosyjskim. Takie były przed kilku laty wszystkie, szyldy w całej gubernji. Wyrzucono szyldy polskie już przed 40-tu z górą laty, za gubernatora Gervais'go.

Kościół katolicki, murowany, wzniesiony w r. 1845 ze składek parafjan, na miejsce starego, drewnianego, zewnątrz dość okazały, przedstawia się wewnątrz bardzo skromnie, lubo czysto i schludnie.

Zdjęcie widoków ulic lub gmachów Augustowa należało, przed rokiem 1906, do czynów heroicznych: fotograf miejscowy miał prawo robić zdjęcia tylko w obrębie swego zakładu. Jeżeli chodziło nawet o zdjęcie grupy uczestników jakiegoś wesela lub zjazdu poza zakładem, należało podawać prośbę do powiatu.

Te zdjęcie wykonane około 1900 r. oraz opis do niego z 1907 r. znajdą się w wyjątkowym albumie "Unikalny Augustów". Na około 100 stronach znajdzie się ponad 200 zdjęć Augustowa z pierwszej połowy XX wieku wraz z odpowiednio dobranymi opisami ze starej prasy z podobnego okresu co wykonywane zdjęcie.

Ten ekskluzywny, kolekcjonerski album dostępny będzie wyłącznie dla osób którzy wsparli lub wesprą odpowiednią nagrodą projekt tłumaczenia i wydania "Księgi pamięci Żydów augustowskich". Szczegóły na portalu crowdfundingowym wspieram.to:  https://wspieram.to/jzi-zydzi-augustow

16 kwietnia 2021

Zbliżał się pochód, na którego czele szedł młody, przystojny mężczyzna, niosący na rękach niemowlę. Obok szła również wysoka młoda kobieta, prowadząca około 5-letnie dziecko. Po przyjściu do domu dowiedziałem się, ze mężczyzna był chirurgiem, a kobieta lekarką dziecięcą, u której matka moje leczyła siostrę Marysię i brata Michała. Za nimi szli czwórkami kobiety i mężczyźni. Wszyscy coś nieśli – jedni węzełki, inni małe dzieci.

Po obu stronach kolumny maszerowali żołnierze, którzy przekleństwami, okropnym krzykiem, popychaniem lufami starali się, aby idący szli czwórkami środkiem ulicy. W dłoniach trzymali karabiny gotowe do strzału. Pochód szedł w ciszy. Gdzieniegdzie słychać było płacz dziecka. Płacz i zawodzenie narastało na rogatkach. Prawie wszyscy odwracali się i spoglądali na miasto. Widać było, że żegnali się z miejscem gdzie się urodzili i mieszkali. Wiedzieli, że już tu nie wrócą, ze są skazani na śmierć. Pochód ten posuwał się w stronę Rajgrodu przez 2-3 godziny. Przeszło kilka tysięcy ludzi. Za pochodem jechały podwody, na które kładziono ludzi, którzy pomimo bicia, nie mieli siły iść.

Powyższy fragment dotyczący likwidacji getta augustowskiego pochodzi ze wspomnień Jana Dusyna udostępnionych dzięki Muzeum Ziemi Augustowskiej. Liczymy, że przynajmniej niektóre z wymienionych tam osób uda się zidentyfikować i odkryć ich wcześniejsze losy. Losy późniejsze wszystkich mieszkańców Augustowa i okolic żydowskiego pochodzenia są dobrze znane – ich życie zakończyło się w obozach koncentracyjnych lub podczas drogi do nich. Historie postaci Żydów augustowskich ujrzą światło dzienne dzięki tłumaczeniu “Księgi pamięci Żydów augustowskich”. Na to właśnie zbieramy fundusze.

Więcej informacji o getcie augustowskim i jego likwidacji można znaleźć tutaj: https://jzi.org.pl/2021/04/16/augustowskie-getto-i-jego-likwidacja/

10 kwietnia 2021

Wprowadzamy kolejną, świetną nagrodę za wsparcie! Jest to piesza wycieczka po terenach dawnego Warszawskiego Getta: Plac Grzybowski, synagoga Nożyków, Waliców, kładka na Chłodnej, sądy na Lesznie, Muranów, Polin (z zewnątrz), Kopiec Anielewicza i Umschlagplatz. Całość w towarzystwie profesjonalnego przewodnika miejskiego. Czas 2,5 godziny. Języki: polski, angielski, niemiecki, włoski i hiszpański do wyboru. Ta część nagrody do odbioru natychmiastowego.

Wycieczka jest dostępna w ramach nagrody "Turysta Warszawa". Prócz tego w nagrodzie są wydrukowane egzemplarze "Księgi pamięci Żydów augustowskich" oraz albumu "Unikalny Augustów".

Wspaniały i niebanalny prezent dla osoby zainteresowanej historią Żydów w Warszawie.

8 kwietnia 2021

Kolejną dobrą wiadomością dla Projektu jest pozyskanie zespołu tłumaczeniowego z języka jidysz. Tłumaczenie około 100 stron "Księgi pamięci Żydów augustowskich" z tego języka wykona zespół studentów historii i kultury Żydów z Wydziału Historii UW pod kierownictwem dr Moniki Polit. Pani Monika Polit jest adiunktem w Centrum Badania i Nauczania Dziejów i Kultury Żydów w Polsce im. Mordechaja Anielewicza. Mieliśmy okazję zapoznać się z fragmentami prac zespołu i możemy tylko powiedzieć, że zapowiada się materiał znakomitej jakości!

7 kwietnia 2021

Mamy przyjemność przedstawić dziś sylwetkę pani Magdaleny Sommer, która przetłumaczy całość hebrajskojęzycznej części "Księgi pamięci Żydów Augustowskich". Pani Magdalena studiowała hebraistykę na Uniwersytecie Warszawskim, i w czasie studiów przez rok była studentką Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, dzięki stypendium Ministerstwa Edukacji Izraela. Tam ukończyła najwyższy poziom „ulpanu” (szkoły językowej) i zdała egzamin państwowy. Uczestniczyła również w seminariach dla nauczycieli hebrajskiego jako j. obcego, między innymi w Ulpanie Akiwa w Netanii.

Od 2006 roku pracuje w Fundacji im. Prof. Mojżesza Schorra, gdzie uczy współczesnego jęz. hebrajskiego. Zajmuje się także tłumaczeniami z języka hebrajskiego- zarówno użytkowymi, jak i literackimi. Tłumaczyła m. in. książki Zeruyi Shalev, Amosa Oza, Eshkola Nevo i innych izraelskich autorów. Szczególnie interesuje się okresem „odnowy” języka hebrajskiego i początkami hebrajskiej kultury współczesnej.

Bardzo się cieszymy, że Pani Magdalena Sommer będzie tłumaczyć z języka hebrajskiego. Mamy w ten sposób gwarancję, że część księgi zapisana w języku hebrajskim będzie przetłumaczona na najwyższym poziomie literackim.

6 kwietnia 2021

Dziś mija 10 dni kampanii i jesteśmy w lekkim szoku! Udało się zebrać już 7151 zł, czyli 22% potrzebnej kwoty! Co za wspaniała wiadomość! Dziękujemy wszystkim wspierającym, których mamy już 39!

Zrealizowaliśmy, dzięki nieocenionej pomocy wolontariuszy, 2,5-minutowy filmik promujący akcję:

Zachęcamy do obejrzenia i dalszego udostępniania, aby wieść o naszym Projekcie rozeszła się jak najszerzej!

31 marca 2021

Tej publikacji nie ma i nie będzie w sklepie internetowym!

Unikalny, kolekcjonerski album dostępny wyłącznie dla osób wspierających projekt wydania "Księgi pamięci Żydów augustowskich" na portalu crowdfundingowym wspieram.to. Będzie zawierać kilkaset zdjęć Augustowa z pierwszej połowy XX wieku wraz z towarzyszącymi im opisami ze starej prasy, również z tego samego okresu. Całość formatu B5, o objętości około 100 stron. Ekskluzywne wydanie w sztywnej okładce i na powlekanym papierze.

Rozsyłać go będziemy razem z nagrodą główną, czyli księgą "Księgi pamięci Żydów augustowskich". Album wchodzi w skład nagród Kolekcjoner i Kolekcjoner Czytelnik.

29 marca 2021

Pierwsze trzy dni kampanii przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Zebraliśmy 10% potrzebnej kwoty, a informacja o zbiórce na tłumaczenie "Księgi pamięci Żydów augustowskich" została udostępniona już prawie 120 razy! To bardzo budujące i optymistycznie patrzymy w przyszłość.

W tego typu akcjach niezmiernie ważne jest budowanie społeczności wspierającej projekt. Chodzi o to, aby informacja o projekcie dotarła do jak najszerszego grona odbiorców, wśród których mają szanse znaleźć się osoby zainteresowane. Udostępniajmy więc ją jak najszerzej! Jak to zrobić najprościej? Oto krótka instrukcja w punktach:

  1. Klikamy w link: https://wspieram.to/jzi-zydzi-augustow
  2. Niemal na samej górze strony zobaczymy taki obrazek jak powyżej.
  3. Klikamy w ikonkę facebooka, tweetera lub maila, w zależności od tego jakie medium komunikacji preferujemy
  4. Dopisujemy kilka słów od siebie. To bardzo ważne, aby spersonalizować przekaz. Pokazujemy w ten sposób, że sami jesteśmy zainteresowani projektem, a to wzbudza większa zainteresowanie
  5. Akceptujemy! Pamiętajmy przy tym, aby post był publiczny, a nie zamknięty do grona Twoich znajomych. Umożliwi to Twoim znajomym dalsze udostępnianie informacji.
Dziękujemy za wszelkie formy wsparcia!

27 marca 2021

Księga pamięci Żydów augustowskichPierwszy dzień kampanii przerósł nasze najśmielsze oczekiwania! Projekt wzbogacił się o kwotę 2640 zł! To świetny początek! Ponadto kampania została udostępniona 77 razy.

Udostępnianie jest bardzo ważne. Tylko wtedy informacja o projekcie może dotrzeć do osób zainteresowanych książką. Podbudowani wkraczamy w ostatni przedświąteczny weekend, a od poniedziałku działamy dalej. Budujemy społeczność, szukamy wsparcia, snujemy plany...

Dziękujemy!

26 marca 2021

Wystartowaliśmy 26 marca 2021 punktualnie o 9:00!


Skoro wydaliśmy "Księgę pamięci Żydów sokólskich", to musimy zrobić wszystko, aby wydać "Księgę pamięci Żydów augustowskich"! Co należy zrobić? Przetłumaczyć wydany w latach 60-tych oryginał z języka hebrajskiego i jidisz na język polski. Oba te języki należą do IV grupy, czyli do grupy języków pozaeuropejskich posługujących się alfabetami niełacińskim lub ideogramami. Te języki są najdroższe w tłumaczeniu i dlatego nie możemy sobie sami poradzić finansowo z ich przetłumaczeniem. Oryginał księgi liczy 560 stron i szacujemy, że potrzebujemy 25-30 tysięcy złotych na przetłumaczenie całości, w zależności od ilości przypisów.

 

Z tego właśnie powodu po raz pierwszy w naszej już prawie 10-letniej historii postanowiliśmy zwrócić się do wszystkich osób, którym droga jest historia regionu o wsparcie projektu pod nazwą "Księga pamięci Żydów augustowskich". Uruchomiliśmy zbiórkę pieniężną (z nagrodami) na crowdfundingowych platformach wspieram.to i kickstarter.com.


Do tej pory na portalu wspieram.to wsparli nas

Łukasz Faszcza

Marcin Halicki

Alicja Bajkowska

Grażyna Rebell

Piotr Godlewski

Piotr Żaczek

Barbara Muzyk

Fabian Cebelak

Marek Chełmiński

Skolopaks

Elwira Siwicka-Mielniczek

Marina Olgina

Kasia Leszczyńska

William F. Hoffman

Wiesław Biel

Andrzej Rusewicz

Krzysztof Przekop

Wiesława Drejer-Przekop

Alicja

Szymon Jaworowski

Paweł Bączkowski

Tomasz Bielecki

tomibhome

Danuta Grajewska

womasta1

Jarosław Łapiński

Z. Sujata

morabonna

Izabela Piasecka

Małgorzata Laskowska

Mariola Pietrzak

M. Pawluk

Rafał Zakrzewski

szym27

Sebastian Jędrych

Dania Jasińska

Jay M. Orbik

ctprus

Tomasz Bielecki

Agnieszka Grajewska

Alicja Felkner

Irena Niedźwiecka

Marian Muczyński

Marek Łaskowski

J. Bednarczyk

Jakub Nosalik

Iwona Siwicka

Basia Wyczańska

Marcin Turkowski

Wiesław Szumiński

Marek Chełmiński

Daniel Paczkowski

Anna Kruszewska

Włodzimierz Ekstowicz

Zofia Piłasiewicz

Katarzyna Ziętal

Kamil Zalewski

Joanna Pe

Elwira Siwicka-Mielniczek

Dawid Gudel

K. Kozicki

Andrzej Szczudło

Małgorzata Lewandowska

Augustowskie Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne

Maria Challot

Skolopaks

Mirosław Karolczuk

Jakub Dobrzyński

Monika Rowińska

Zbyszek Mierzejewski

Szymon Teżewski

Arkadiusz Obek

Bartłomiej Rychlewski

Magdalena Niedźwiedzka

Grzegorz

Anna Croizet

Wojciech Milewski

Ewa Łukaszewicz

Tomasz Urlich

Beata Żukowska

Darek Krupiński

Muzeum Żydów Białegostoku

Joanna Koszycka

Iza Nowalska

kk.dj

Robert Basałaj

katrink

Anna Adasiewicz

Michał Bojanowski

Robert Dębski

Maria Pawlow-Muller

Katarzyna Piekarska

Paweł Kornacki

Janusz Ślużyński

Aldona Szczudło

Zbigniew Murawski

Paulina Smoleńska

Dorota Mozyrska

Stefan Marcinkiewicz

Dariusz Kołpak


Do tej pory na portalu kickstarter.com wsparli nas

Sergey Kochergan

Matthew A. Boxt

Boaz Dror

Jacob


Do tej pory wpłatami bezpośrednio na konto wsparli nas

Andrzej Sobotko

Naomi Zeavin i John Greenhill

Maciej Pietrzak

Paweł Zalewski

Wojciech Twardowski

Jay M. Orbik

Stanisław Bydelski

Bartosz Choroszewski

Grzegorz Czerwiński

Józefa Drozdowska

Marek Bartoszewicz

Małgorzata Zaporowska-Falicka

Radosław Bućko

Michał Dyjuk

Joanna Sienkiewicz

Wojciech Krupiński

Ryszard Siemion

William Adasiewicz

Janusz Michalowski

Laurie Berwald

Jacek Poźniakowski

Małgorzata Zachorowska-Falicka

Piotr Niziołek

Urszula Wojewnik

Krzysztof Zięcina

Opcje wpłat i spis powiązanych nagród

Zwolennik

20 zł lub więcej


Twoje imię i nazwisko pojawi się na tej stronie poświęconej kampanii.

Fan

50 zł lub więcej


Otrzymasz wydrukowany egzemplarz "Księgi pamięci Żydów Augustowskich" w niższej cenie 46 zł (cena okładkowa: 61 zł).

Twoje imię i nazwisko pojawi się na tej stronie www poświęconej kampanii.

Koszt wysyłki książki nie jest wliczony w wartość nagrody. Gdy książka będzie już dostępna skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia sposobu wysyłki (odbiór osobisty, Poczta Polska, paczkomat InPost).

Czytelnik

100 zł lub więcej


Otrzymasz wydrukowany egzemplarz "Księgi pamięci Żydów Augustowskich".

Twoje imię i nazwisko pojawi się na tej stronie www poświęconej kampanii.

Koszt wysyłki książki nie jest wliczony w wartość nagrody. Gdy książka będzie już dostępna skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia sposobu wysyłki (odbiór osobisty, Poczta Polska, paczkomat InPost).

Kolekcjoner

100 zł lub więcej


Otrzymasz wydrukowany egzemplarz albumu "Unikalny Augustów".

Twoje imię i nazwisko pojawi się na tej stronie www poświęconej kampanii.

Koszt wysyłki książki nie jest wliczony w wartość nagrody. Gdy książka będzie już dostępna skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia sposobu wysyłki (odbiór osobisty, Poczta Polska, paczkomat InPost).

Czytelnik Kolekcjoner

200 zł lub więcej


Otrzymasz wydrukowany egzemplarz "Księgi pamięci Żydów augustowskich".

Otrzymasz wydrukowany egzemplarz albumu "Unikalny Augustów".

Twoje imię i nazwisko pojawi się na tej stronie www poświęconej kampanii.

Koszt wysyłki książki nie jest wliczony w wartość nagrody. Gdy książka będzie już dostępna skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia sposobu wysyłki (odbiór osobisty, Poczta Polska, paczkomat InPost).

Patron

200 zł lub więcej


Otrzymasz wydrukowany egzemplarz "Księgi pamięci Żydów Augustowskich".

Dodatkowo otrzymasz tę książkę w postaci ebooka.

Twoje imię i nazwisko pojawi się na dedykowanej stronie www poświęconej kampanii.

Koszt wysyłki książki nie jest wliczony w wartość nagrody. Gdy książka będzie już dostępna skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia sposobu wysyłki (odbiór osobisty, Poczta Polska, paczkomat InPost).

VIP

500 zł lub więcej


Otrzymasz wydrukowany egzemplarz "Księgi pamięci Żydów Augustowskich".

Dodatkowo otrzymasz status członka wspierającego Stowarzyszenia JZI.

Twoje imię i nazwisko pojawi się na dedykowanej stronie www poświęconej kampanii.

Koszt wysyłki książki na terenie Polski jest wliczony w wartość nagrody. Gdy książka będzie już dostępna skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia sposobu wysyłki (odbiór osobisty, Poczta Polska, paczkomat InPost).

Turysta Warszawa

600 zł lub więcej


Otrzymasz wydrukowany egzemplarz "Księgi pamięci Żydów Augustowskich".

Dodatkowo otrzymasz wydrukowany egzemplarz kolekcjonerskiego albumu "Unikalny Augustów".

Dodatkowo otrzymasz pieszą wycieczkę z profesjonalnym przewodnikiem miejskim po terenach Warszawskiego Getta. Plac Grzybowski, synagoga Nożyków, Waliców, kładka na Chłodnej, sady na Lesznie, Muranów, Polin (z zewnątrz) i Umschlagplatz. Czas 2,5 godziny. Języki: polski, angielski, niemiecki, włoski i hiszpański. Ta część nagrody do odbioru natychmiastowego.

Twoje imię i nazwisko pojawi się na dedykowanej stronie www poświęconej kampanii.

Koszt wysyłki książki na terenie Polski jest wliczony w wartość nagrody. Gdy książka będzie już dostępna skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia sposobu wysyłki (odbiór osobisty, Poczta Polska, paczkomat InPost).

Mecenas

1000 zł lub więcej


Otrzymasz wydrukowany egzemplarz "Księgi pamięci Żydów Augustowskich".

Dodatkowo bezpłatnie będziesz mógł wziąć udział w pierwszym po pandemii spotkaniu integracyjnym JZI.

Twoje imię i nazwisko pojawi się na dedykowanej stronie www poświęconej kampanii.

Koszt wysyłki książki na terenie Polski jest wliczony w wartość nagrody. Gdy książka będzie już dostępna skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia sposobu wysyłki (odbiór osobisty, Poczta Polska, paczkomat InPost).

Sponsor

3000 zł lub więcej


Otrzymasz wydrukowany egzemplarz "Księgi pamięci Żydów Augustowskich".

Dodatkowo Twoje imię i nazwisko lub logo zostanie wydrukowane na tylnej okładce książki (kolor) oraz otrzymasz jedną stronę (czarno-białą) na końcu książki na promocję.

Twoje imię i nazwisko lub logo pojawi się również na dedykowanej stronie www poświęconej kampanii.

Koszt wysyłki książki na terenie Polski jest wliczony w wartość nagrody. Gdy książka będzie już dostępna skontaktujemy się z Tobą w celu ustalenia sposobu wysyłki (odbiór osobisty, Poczta Polska, paczkomat InPost).

Regulamin wspierania poprzez sklep internetowy JZI

  1. Aby wesprzeć Projekt tłumaczenia „Księgi pamięci Żydów Augustowskich” Wspierający powinien wybrać interesującą go nagrodę na stronie: https://jzi.org.pl/kategoria-produktu/kpza/ poprzez dodanie jej do koszyka.
  2. Z kwotą każdego wsparcia wiąże się zobowiązanie Stowarzyszenia JZI do realizacji nagrody.
  3. Terminy realizacji nagród są przybliżone.
  4. Dopuszczalne jest wybieranie kilku nagród jednocześnie.
  5. Wspierając Projekt poprzez sklep internetowy JZI, Wspierający akceptuje również regulamin tego sklepu dostępny tutaj: https://jzi.org.pl/regulamin/