Dlaczego indeksować z JZI?

Nasz zespół obrał sobie za cel zindeksowanie poszczególnych parafii w sposób możliwie szczegółowy. Taki rodzaj indeksacji ma umożliwić dostęp do informacji bez konieczności sięgania po oryginały, które ze względu na stan techniczny i unikatowość nie są udostępniane szerokiemu gronu. Pozwala też osobom nieposiadającym odpowiednich umiejętności w przystępny sposób zapoznać się i porównać wiele danych w zaciszu, na domowym komputerze, bez przejazdów do poszczególnych archiwów, formalności i biurokracji przy wertowania wielu ksiąg, roczników. Nasze dane oprócz odniesienia do źródła, zawierają komplet odczytanych informacji metrykalnych: numer aktu, data sporządzenia, data i czas zdarzenia, podmiot (dzieci, młodzi, rodzice, świadkowie, zgłaszający, chrzestni, asysty, krewni, bliscy-pokrewieństwa) imiona i nazwiska, wiek, miejsce pochodzenia (parafia) i zamieszkania, zawód, pełnione funkcję, okoliczności i wiele innych danych, o ile były podane i dało się je odczytać. Pozwalają niemal jednoznacznie zidentyfikować osoby, przypominając niemal w skrócie odpis aktu.

W szybkiej indeksacji z rejestrów rocznych można dopatrzyć się mnóstwa błędów zapisującego. Rejestry te nie stanowią zapisu pierwotnego, a wtórny, tak jak i prawdopodobnie sam wpis, który był przepisany z kartki czy brudnopisu. Zwłaszcza jeśli dysponujemy, a tak bywa najczęściej duplikatem księgi , nie oryginałem. Często szukanie wg rejestrów rocznych może wyprowadzić na manowce. Z podstawowych błędów zapisującego, jakie rzucają się w oczy, podczas wstępnej weryfikacji treści z rejestrem rocznym to:

  • pominięta, przeskoczona numeracja aktu
  • całkowicie zmienione imię i nazwisko ochrzczonego
  • dość często zmieniania płeć dziecka (Kazimierz-Kazimiera itp.)
  • przekręcone, inaczej zapisane w indeksie, inaczej w treści  “brzmienie” tego samego imienia, nazwiska, niezgodne z tradycją występującą przez lata w poprzednich i kolejnych wpisach.

Zapis jest stworzony w ujednoliconej formie i układzie dla poszczególnych rodzajów ksiąg urodzeń (chrztów), zgonów, ślubów (zapowiedzi) Przy szczegółowej analizie i odpowiedniego uplasowaniu w historii, miejscu, można na podstawie takich danych w dużym uproszczeniu „w domyśle” opowiedzieć komuś, jaki nauczyciel uczył ich przodka, czy potrafił się podpisać oraz z kim rodzina była w bliskich relacjach, gdzie przodek podkuwał konia, który ksiądz udzielał im ślubu, dlaczego wybierano takie imię dla dziecka i wiele, wiele innych.

Indeksy tego typu są też znakomitym materiałem źródłowym dla historyków i regionalistów. Pozwalają prześledzić rozwój poszczególnych wsi i miasteczek, źródła utrzymania ich mieszkańców, czy ewolucję zwyczajów. Uważna analiza statystyczna plików wynikowych umożliwia wyłowienie wpływu różnych zdarzeń historycznych (epidemie, przemarsze wojsk, itp.)  na miejscową ludność.

Ten rodzaj indeksacji jest żmudny, ale efekt końcowy jest fantastyczny. Wystarczy spojrzeć na indeksy, które wyszły spod znaku JZI. Ponadto wszystkie nasze prace udostępniamy publicznie poprzez naszą wyszukiwarkę Geneo. Pracujemy razem, dzielimy się informacjami i odciążamy wzajemnie w razie potrzeby. Bawimy się przy tym świetnie. Jest fantastycznie!

Zapraszamy do nas 🙂

 

 
Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.